3 lëvizjet e Piolit që thuajse askush nuk dalloi te Empoli-Milan pas dëmtimeve!

Stefano Pioli nuk është i panjohur për një krizë lëndimesh pasi i është dashur vazhdimisht të gjejë zgjidhje të reja për të përballuar numrin e mungesave që nga ardhja e tij. La Gazzetta dello Sport shkruan se si Pioli, të shtunën mbrëma, fitoi në Empoli pa Theo Hernandez dhe Mike Maignan, me Alexis Saelemaekers, Davide Calabria dhe Simon Kjaer që u larguan para fundit të lojës.

Pioli është bërë i njohur për përpjekjet e zgjidhjeve të reja taktike në Milanello dhe përgatitjen e planeve rezervë, pasi trajnerit të Milanit i është dashur të krijojë ide për skuadrat që luajnë me dy mesfushorë dhe se si të shkatërrojë ata që luajnë thellë me tre nga katër mbrojtësit. shpesh duke luajtur midis rreshtave me Sandro Tonali, Theo Hernandez apo lojtarë të tjerë.

Në mbrojtje, Pioli i besoi Pierre Kalulu kur pati një krizë në rolin e qendërmbrojtësit dhe tani në gjashtë muaj ai ka kaluar nga një alternativë gjysmë e panjohur – ndoshta si mbrojtës i krahut – në një qendërmbrojtës të nivelit të lartë. Theo u përdor si një anësor dhe një mesfushor shtesë në lëvizje të ndryshme sulmuese, me një 4-2-3-1 në fillim të 2020 duke u bërë më shumë si një 4-1-4-1 gjate kalimit te kohes.

Pioli mbështetet shumë te stafi dhe i kushton shumë kohë motivimit të skuadrës, duke folur shpesh në Milanello jo me titullarët fiks, por me lojtarët që po luajnë më pak, për t’i rritur vetebesimin e projektit taktik. Ishin dy levizje te cilat shume pak i vune re ne Empoli. Bennacer qe merte vendin e Tonalit duke luajtur si qendermbrojtes me Tomori dhe Kalulu te hapur, ne menyre per te mos i lene Tatarusanut hapjen e lojes.

Kurse, levizja tjeter qe ishte mashtruese dhe solli golin kuqezi ishte Leao ne krah te djathte te sulmit. Pikerisht keto levizje jane te studjuara dhe trajneri e di mjaft mire si duhet goditur kundershtari. Aty, sigurisht, vihet ne praktike skema dhe menyra, por finalizimin duhet ta bejne futbollistet e tij sepse Pioli nuk luan ne fushe!

Mendoni pak golin e 1-2! Ok, jane minutat e fundit dhe duhet nxituar, por Krunic si qendersulmues dhe Ballo-Toure duke mare vendin e Leao-s ose edhe Theo Hernandez tregon se si ka studjuar dhe vazhdon te punoje me detajet Pioli. Sepse pikerisht Leao i terhequr terheq edhe mbrojtesit dhe krijon ate hapesire boshe brenda zones.

Rezultatet janë të dukshme pasi Ante Rebic shënoi në Empoli, Rade Krunic luajti në pozicionin e tij, Pierre Kalulu u zhvendos në të djathtë dhe Fodé Ballo-Touré shënoi një gol të rëndësishëm, ndërsa Ciprian Tatarusanu gjithashtu ka qenë vendimtar në disa raste. Me pak fjalë, Pioli nuk ka frikë të gjejë një rrugë.