3 turistë amerikanë gjenden të vdekur në një resort në Bahamas

Një hetim është duke u zhvilluar pasi tre turistë amerikanë u gjetën të vdekur në një vendpushim në Bahamas, thanë zyrtarët.

Të ftuarit po qëndronin në Sandals Emerald Bay në Exuma.

Stafi i resortit kontaktoi stacionin e policisë së George Town pak pas orës 9 të mëngjesit të së premtes se një burrë u gjet i pavetëdijshëm në një vilë dhe ndërsa rrugës u raportua se një burrë dhe një grua tjetër u gjetën të papërgjegjshëm në një vilë tjetër, tha policia.

Policia e gjeti burrin në vilën e parë të shtrirë në tokë pa shenja jete, thanë autoritetet. Në vilën e dytë, burri tjetër u gjet “i rrëzuar pas një muri në një banjë” dhe gruaja u gjet në një shtrat, tha në një deklaratë Forca e Policisë Mbretërore të Bahamas.

“Të dy personat kanë shfaqur shenja konvulsioni”, tha policia. Në asnjërin trup nuk u gjetën shenja traume.

Ministri i Shëndetësisë dhe Mirëqenies së Bahamas, Dr. Michael Darville tha se disa të ftuar të hotelit shkuan në një klinikë të enjten me të vjella, u trajtuan dhe u larguan. Tre u gjetën më vonë të vdekur, ndërsa një e katërta, një grua, u dërgua në një spital në New Providence dhe është në gjendje të qëndrueshme, tha ai.

Policia tha të premten se po punon për të konfirmuar identitetin e të ndjerit.

Një nga viktimat ishte Vincent Chiarella, nga Birmingham, Alabama, konfirmoi djali i tij, Austin Chiarella.

Vincent Chiarella, i cili ishte në mesin e të 60-ave, po qëndronte në Bahamas me gruan e tij, Donnis Chiarella, për përvjetorin e martesës, tha djali i tyre.

Donnis Chiarella, e cila është gjithashtu në mes të të 60-ave, ishte viktima e katërt që mbijetoi, tha Austin Chiarella. Ajo po transportohet me avion në objektin rajonal të Kendall në Florida.

Austin Chiarella tha se ai mori një telefonatë nga Ambasada e SHBA të premten në mbrëmje dhe ishte në gjendje të fliste me nënën e tij të shtunën në mëngjes.

“Ajo u zgjua dhe babai im ishte shtrirë atje në dysheme, dhe ajo nuk mund të lëvizte,” tha ai. “Këmbët dhe krahët e saj ishin të fryrë dhe ajo nuk mund të lëvizte, bërtiti për të marrë dikë që të hyjë në derë.”

Donnis Chiarella i tha djalit të saj se ajo ishte sëmurë të enjten, por “mendoi se ishte mirë” pasi u lirua nga klinika, tha ai.

“Jam shumë zemërthyer tani”, tha Austin Chiarella. “Babai im ishte gjithçka për mua”.

Shkencëtarët e shëndetit mjedisor, mjekët dhe të tjerët po hetojnë për t’u siguruar që nuk kishte ndonjë rrezik për shëndetin publik, tha Darville, i cili e quajti atë një “incident të izoluar”.

“Nuk ka asnjë rrezik potencial për asnjë nga banorët në Exuma, si dhe banorët në resort apo ndonjë vendpushim tjetër në Exuma,” tha ai.

Kryeministri në detyrë Chester Cooper tha në një deklaratë të premten se shkaku i vdekjes nuk dihet, por nuk dyshohet për ndonjë lojë të keqe.

Sandals tha se “po punonte në mënyrë aktive për të mbështetur si hetimin ashtu edhe familjet e të ftuarve në çdo mënyrë të mundshme”.

“Një emergjencë shëndetësore u raportua fillimisht dhe pas protokolleve tona, ne menjëherë njoftuam profesionistët e urgjencës mjekësore dhe autoritetet lokale përkatëse,” tha kompania në një deklaratë. “Në respekt për privatësinë e mysafirëve tanë, ne nuk mund të zbulojmë informacione të mëtejshme në këtë moment.”