“Ajo përdor fraza filmash”/ Publiku i bën “gjyqin” Amber Heard në përballjen me Johnny Depp

Gjyqi i gjatë i Johnny Depp dhe Amber Heard po vazhdon dhe në 24 orët e fundit dëshmitë e dy aktorëve dhe ish-bashkëshorteve të tyre për marrëdhënien toksike që kishin po bëjnë xhiron e internetit duke pushtuar opinionin publik.

Krahasimet, natyrisht, janë të pashmangshme, si dhe komentet për vlefshmërinë e depozitave të tyre. Por ajo që duket se nuk “bind” fare, si publikun ashtu edhe të pranishmit në gjykatë është Amber Heard. Ndjekësit fanatik të gjyqit kanë vënë re se gjatë dëshmive të saj ajo përdor shpesh fraza nga filma të njohur hollivudian.

Në fakt, dëshmia e saj e fundit duket si një skenë nga filmi i vitit 1999, “The Talented Mr. Ripley”, teksa ka huazuar frazat që ka përdorur para gjyqtarëve për të folur për ish-partnerin e saj.

“Kur isha pranë Johnny-t, ndihesha si personi më i bukur në botë dhe më pas ai po zhdukej”, deklaroi Heard, ku përdoruesit e rrjeteve sociale thanë se kjo frazë është i ngjashëm me frazën e Ripleyt në film: “Ajo që ndodh me Dickey është se ai duket sikur dielli shkëlqen mbi ju. dhe ai është magjik dhe pastaj, ai të harron dhe gjithçka bëhet e ftohtë“.

Këto referenca për filmin e Anthony Mingela u nisën përmes Twitter nga gazetarja, Alana Mastranzelo. Që në tweet-in e saj të parë, përdoruesit u pajtuan me të dhe filluan të kërkonin të tjera shprehje, të cilat mund të jenë të frymëzuara nga filma ose seriale. Midis tyre është seriali i Netflix, “Maid”.

Shumica e akuzon atë se “po përpiqet të futet në lëkurën e rolit, dhe po i ndryshon fjalët për ta bërë të sajën”, ndërsa dikush tjetër kujtoi se ishte nga ky film.