Analiza e CNN/ Pse Putin ka pak për të festuar më 9 maj

Rusi
Presidenti Vladimir Putin i merr seriozisht përvjetorët rusë. Nuk ishte rastësi që pushtimi i tij në Ukrainë erdhi një ditë pas Ditës së Mbrojtësit të Atdheut, një festë e arritjeve ushtarake të Rusisë. Ishte në të njëjtin rast në vitin 2014 kur Putini hodhi hapin e parë në aneksimin e Krimesë nga Ukraina, përmes protestave të orkestruara pro-ruse në gadishull.

Udhëheqësi kishte shpresuar qartë se do të kishte më shumë për të festuar deri në këtë Ditë Fitore të hënën, datat më patriotike të vendit, duke shënuar rolin e Bashkimit Sovjetik në mposhtjen e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore. Ishte më 8 maj 1945, (9 maj në zonën kohore të Moskës) që Gjermania nënshkroi Instrumentin e dorëzimit në Berlin, duke i dhënë fund luftimeve në Evropë. BRSS pësoi humbjet më të mëdha nga çdo komb – rreth 27 milionë ushtarë dhe civilë vdiqën.

Justifikimi i Rusisë për luftën në Ukrainë sugjeroi një afat për sukses deri në Ditën e Fitores. Putin dhe qeveria e tij kanë thënë vazhdimisht se qëllimi i të ashtuquajturit “operacion special” i tyre është “denazifikimi” i Ukrainës dhe se çlirimi i vendit nga nazistët është një çështje e mbijetesës së Rusisë. Është një argument që nuk ka peshë reale; një mbulesë flagrante për revanshizmin rus.

Edhe pse makina e propagandës së Kremlinit, e lyer mirë, ka funksionuar me avull të plotë që nga pushtimi i shkurtit, do të jetë e vështirë për Putinin që të hënën t’i kthejë humbjet e Rusisë në fitore të vërtetë.

Sido që të jetë, operacioni në Ukrainë ka qenë një siklet për të, të paktën në skenën ndërkombëtare.

Ushtria ruse e tejkalon atë të Ukrainës në çdo masë edhe me armët e rënda që po dërgon Perëndimi — megjithatë ajo nuk arriti të pushtojë territorin në veri, e lëre më kryeqytetin, Kievin, dhe po përpiqet të bëjë përfitime edhe në lindje, ku tani është e fokusuar.

Forcat e armatosura të Ukrainës pretendojnë se Rusia ka humbur më shumë se 24,000 trupa në pak më shumë se dy muaj, dhe më shumë se 1,000 tanke, mbi 2,600 automjete të blinduara dhe qindra avionë. CNN nuk mund t’i verifikojë në mënyrë të pavarur këto shifra dhe ka të ngjarë të ketë humbje të mëdha edhe nga pala ukrainase. Megjithatë, është e pamohueshme që ushtria ruse është dobësuar.

Kryqëzori rus me raketa të drejtuara Moskva dikur xhevahiri i kurorës së flotës së saj të Detit të Zi tani është një rrënim, i ulur i shkatërruar në thellësi të detit.

Ndërkohë, armiqtë e Putinit në Perëndim, të cilët Rusia ishte përpjekur aq shumë t’i përçante me vite, janë gjithnjë e më të bashkuar, të gjithë për kauzën e sigurimit të fitores për Ukrainën.