As rezultati dhe as lodhja. Pioli ka një shqetësim tjetër të madh: “Po ndodh vazhdimisht…”

Milani doli me një pikë nga Red Bull Arena në Salzburg dhe sigurisht qe nuk ishte debutimi qe prisnin tifozet pot vitin e shkuar pika e pare erdhi pas 3 ndeshjesh ndaj Portos ne San Siro. Skuadra eshte rritur dhe eshte me e vetedijshme tashme.

Stefano Pioli megjithate shqetesohet jo nga loja dhe rezultati por nje problem tjeter. “Është një barazim i mirë, i cili erdhi pas një shpërqendrimi dhe paraqitje jo shumë të mirë. Për të fituar këtu ne duhej të bënim një test më të mirë. Ata janë një ekip i mirë.”

A është një Milan me dy fytyra? “Nuk është se ne luajmë më mirë në ligë dhe kështu në Ligën e Kampionëve. Nëse luajmë në nivelin më të mirë, qoftë edhe nga pikëpamja teknike, kemi më shumë shanse për të fituar. Ne jemi rritur në pjesën e dytë, me pak konfuzion. cilësi dhe ritëm, ne mund të fitonim ne fund. Ne patëm një shans të mirë në pjesën e parë me Giroud, por nuk e shfrytëzuam atë”.

A ka nje rrugetim qe De Ketelaere duhet te beje? “Sot e gjetëm më pak sepse ai ishte i mbuluar mirë dhe ndërtimi ynë nuk ishte aq i shpejtë për ta gjetur më të lirë. Duhet t’u jepet kohë për t’u përshtatur, si Dest. Ata duhet të asimilojnë mënyrën e lojës dhe të njohin shokët e tyre të skuadrës”

Në gjashtë ndeshjet e fundit, Milani ka pesuar katër herë i pari: çfarë ndodh? “Duhet të jemi më të kujdesshëm dhe të vendosur. Nuk kemi mundur të punojmë mirë te goli i tyre. Duhet të ndryshojmë kursin në këtë shifër, sepse nëse kalojme ne avantazh te paret, mund të luajmë ndeshje të tjera dhe gjithcka ndryshon”.

Pioli ka edhe nje kritike per veten e tij: “Mendova se pas derbit dikush ishte gati per kete ndeshje por nuk ishte ashtu dhe nuk kishte rikuperuar ashtu si prisja…”. Nuk dihet per cilet lojtare ishte referimi por duke pare zevendesimet, me siguri Calabria i pari…