Calciomercato | Elliott bllokoi blerjen e Kvaratskhelia nga Dinamo Batumi! Motivi

Milan po shikon ndërsa Khvicha Kvaratskhelia vazhdon të shkëlqejë me Napolin, pasi ka zhvilluar bisedime për nënshkrimin e tij disa vite më parë. Kvaratskhelia tashmë po duket si një nga nënshkrimet e verës pasi shkaterroi edhe Liverpool-it në fitoren 4-1 të Napolit mbrëmë, pa harruar katër golat që ka shënuar tashmë në Serie A.

Calciomercato.com raporton historikun e ardhjes së gjeorgjianit në Napoli, me drejtorin e tyre sportiv, Cristiano Giuntoli, që beson fuqishëm se ai mund të zëvendësojë boshllëkun e madh të lënë nga largimi i Lorenzo Insigne.

Ai erdhi nga Dinamo Batumi për 10 milionë euro, por është potencialisht dy vjet më vonë se sa mund të kishte bërë. Drejtori i Juventusit Fabio Paratici e kishte siguruar praktikisht nga Rubin Kazan, por lamtumira e tij me Juventusin shkaktoi kolaps të një operacioni të planifikuar shumë mirë.

Paratici gjithashtu u përpoq ta nënshkruante atë për Spurs, por përmes një formule huazimi që nuk u konsiderua e mjaftueshme. Milani, në verën e vitit 2020, kishte testuar terrenin me agjentin e tij pa nisur një ofertë konkrete për nënshkrimin e tij.

Kaladze kishte telefonuar Maldinin duke i thene se “duhet te vish te shohesh nje talent Paolo”, por ne ate kohe duke qene se ishte mare Leao dhe ishte edhe Rebic, kuqezinjte nuk mund te shpenzonin ato 10 mln eurot qe per Elliott ne nje krah ku ishte mbuluar roli, nuk mund te hidheshin ne merkato…