Capello beson se Milani “ka personalitet” të njëjë me sezonin e shkuar dhe parashikon garë me 5 ekipe!

Ish-trajneri i Milanit, Fabio Capello, beson se Napoli është skuadra italiane që aktualisht po luan futbollin më të mirë, por ka parashikuar një garë për titull me pesë protagonist. Capello u intervistua nga Corriere dello Sport dhe ai foli për garen për titull, e cila, sipas tij, ende përfshin Juventusin, pavarësisht vështirësive të tyre të fundit.

“Në tabelë, atyre u mungojnë dy pikët që fituan në fushë dhe që ua hoqen [incidenti VAR ndaj Salernitanas]. Me këto do të ishin në rregull, por Seria A është e gjatë dhe konkurruese. Allegri do të garojë për titull me Milanin, Interin, Napolin dhe Romën. Në Evropë gjithçka është më e ndërlikuar”, tha ai.

Milani dhe Napoli aktualisht janë në krye të tabelës së Serie A me 14 pikë të grumbulluara nga 6 ndeshje dhe ata janë përcaktuesit e hershëm të ritmit në ligë së bashku me Atalantën që kanë grumbulluar të njëjtin numër pikësh, por Capello beson se janë njerëzit e Spallettit që luajnë futbollin me te bukur.

“Napolitanët po luajnë më mirë tani për tani dhe e kanë konfirmuar me paraqitje me vlerë të madhe në fushën ndërkombëtare, nga ajo kundër Liverpool-it te ajo kundër Rangers-it më modest. Do të kualifikohen sepse kanë cilësi, organizim dhe bindje”.

Capello-s iu kërkua gjithashtu mendimet e tij për klubin e tij të vjetër Milan, i cili aktualisht është në krye të grupit të tyre në Ligën e Kampionëve me katër pikë nga dy ndeshjet e tyre të para, përpara një mashtrimi të dyfishtë me kokë kundër Chelseat, i cili sapo ka ndryshuar trajner.

“Ata luajnë me të njëjtin personalitet të treguar në ligë që nga viti i kaluar. Ky është një sinjal i rëndësishëm. Ata do të shkojnë në raundin e dytë te eliminimit direkt dhe do te kalojne grupet”