Caressa: “Maignan ka një veçori të rrallë që pak portierëve në botë ia shoh…”

Sipas asaj që Gazzetta dello Sport raportoi sot, Mike Maignan po shtyn të rikthehet për të mbrojtur porten e kuqezinjve pas dëmtimit në pulpë në kombëtaren që e ka lënë jashtë javët e fundit.

Portieri francez dëshiron të rikthehet tashmë për ndeshjen në Verona dhe stërvitja e fundit mund të jetë vendimtare në këtë kuptim. Shanset janë ende të ulëta dhe rikthimi i Mike do të jetë 100% në ndeshjen kundër Monza-s dhe më pas tre ditë më vonë në Zagreb.

Gjatë një videoje në kanalin e tij në YouTube, komentatori i njohur Fabio Caressa ka folur për Mike Maignan, portierin e Milanit, duke i thurur elozhe dhe vleresuar per nje motiv.

“Një nga gjërat që më pëlqen më shumë te Maignan është se në minutat e fundit të lojës kur pak alarm dhe shqetesim sic eshte normale,  është ndër të paktët portiere ne bote qe e kur topi hidhet ne zone ne rremuje del dhe e kap ose grushton:

Sikur thote “jam une ketu” E dini sa e sigurt eshte kjo gje per skuadren ne minutat e fundit? Dhe pastaj ne stadium njerezit brohorasin sikur të kishin shënuar gol. Ai erdhi me këtë personalitet fantastik. Fantastik”.