CDS | Lideri i nënvlerësuar i Milanit që ëndërron si adoleshent për një telefonatë!

Performanca e Olivier Giroud kundër Sampdoria-s ishte herë pas here emocionuese, veçanërisht në finale kur, pavarësisht se ishte i rraskapitur nga vrapimi gjatë gjithë lojës, ai vazhdoi të luftonte, të ushtronte presion dhe të ndihmonte shokët e tij të skuadrës për të mbrojtur 2-1.

Në fund francezi u largua nga fusha me buzëqeshje dhe titullin MVP i sfidës pasi ishte ai që e vendosi me një gol nga penallti. Siç raportohet nga Corriere della Sera në stendat e gazetave këtë mëngjes, Giroud shënon vetëm gola të rëndë dhe dëshmoi edhe një herë të jetë një element themelor në skuadrën e Stefano Piolit.

Në këtë fillim sezoni, numri 9 i kuqezinjve po luan shumë sepse është praktikisht i vetmi qendërsulmues në skuadër që po ecën mirë (Ibrahimovic do të rikthehet në janar, Rebic dhe Origi po luftojnë me disa probleme fizike). Ndjenja e sakrificës që ai tregon është e pabesueshme dhe duhet të jetë shembull për të gjithë, veçanërisht për më të rinjtë.

Dy muajt e ardhshëm janë ato që do të çojnë në Kampionatin Botëror në Katar. Giroud është ende duke shpresuar për një thirrje me Francën e tij, edhe pse Deschamp tani duket se e ka lënë atë jashtë loje.

Megjithatë, ëndrra nuk kushton asgjë dhe për këtë arsye Olivier do të përpiqet deri në fund të bindë trajnerin francez që t’i japë atij një vend në skuadër. Oli shpreson dhe beson ende te ajo telefonate e trajnerit sepse do te ishte eventi i fundit me kombetaren.

Dëmtimet e Rebic dhe Origit po e detyrojnë atë te beje dicka shtesë: pasi ka bërë të gjitha ndeshjet e deritanishme, francezi do të duhet të drejtojë sulmin kuqezi edhe ndaj Dinamo Zagrebit dhe Napolit, dy ndeshje shumë të rëndësishme për rrugën e djallit në Champions League. dhe në Serinë A.