“Çfarë t’iu them? Luanim me Milanin, shumë i fortë si ekip! Të detyrojnë të bësh barrikada mbrapa. Mbi Leao ju garantoj diçka…”

Trajneri i Dinamo Zagrebit, Ante Cacic, bëri deklaratat e mëposhtme në një konferencë për shtyp pas humbjes kundër Milanit. Dinamo e tij luajti mire dhe u perpoq te ballafaqonte kuqezinjte dhe gjeti madje edhe golin por nuk mjaftoi.

Çfarë mendoni për ndeshjen? “Kur humbet, nuk mund të jesh plotësisht i kënaqur. Bëmë disa gabime, duke përfshirë penalltitë; pastaj patëm forcën ta rihapnim, por nuk arritëm ta barazonim. Ne luanim kundër një kundërshtari të fortë, e përgëzoj”

A kishte kaq shumë nevojë për të bërë barrikada sot ne mbrojtje? “Në realitet do të kishim dashur të kishim luajtur më sulmues, por Milani nuk na lejoi. Ata janë kampionë të Italisë, kanë shumë cilësi dhe mund të shihni shumë në detaje”.

Çfarë ju bëri më shumë përshtypje te Milani? “Milani është një skuadër kompakte dhe e shpejtë, ata kanë një krah të majtë shumë të fortë si Leao dhe Theo por Giroud, të cilët bëjnë gjithmonë gjërat e duhura. Është vërtet e vështirë t’i perballosh këta lojtarë”.

Kë e shihni si favorit mes Milanit dhe Chelseat për raundin e parë? A ka ende shanse Dinamo? “Ne nuk kemi qenë kurrë favorit në këto ndeshje, do të bëjmë më të mirën për t’i luajtur të gjitha: e bëmë në ndeshjen e parë, sot më pak falë Milan. Kampionati kroat nuk është Serie A italiane. Milani dhe Chelsea janë skuadra të shkëlqyera, por në futboll jo gjithmonë fitojnë favoritët…”.

Më mirë Leao apo Sterling? “Mes të dyve do të preferoja Leaon për momentin. I uroj dhe jam i sigurt se do të ketë një karrierë të mrekullueshme”.