Chelsea-Milan | Pioli lëpin plagët me mungesat pafund. Ja kush është në dispozicion dhe formacioni i mundshëm

Pas fitores ndaj Empolit, Milani u rikthye për të buzëqeshur dhe për të parë me optimizëm të përtërirë triptikun e radhës që do të kete ne kalendarin ne vazhdim: Chelsea të mërkurën në Stamford Bridge në Champions League, Juventus të shtunën më 8 tetor në orën 18:00 në San Siro në javen e nëntë të Serie A dhe Chelsea sërish të martën më 11 tetor në San Siro.

Fatkeqësisht, megjithatë, kuqezinjtë do të mbërrijnë me futbollistet e numëruar … Përveç Ibrahimovic, Florenzi, Maignan dhe Theo Hernandez tashmë të njohur, Stefano Pioli do të duhet të bëjë edhe pa Calabria (problem fleksior), Saelemaekers (dëmtim i pjesshëm i ligamentit kolateral medial), Kjaer (problem me fleksor) dhe Messias (ind muskulor);

Kësaj liste të lëndimeve i shtohen edhe ata që nuk janë në listën e UEFA-s: Thiaw, Vranckx, Adli dhe Bakayoko. Mund të mbetet jashtë edhe Divock Origi ende i padisponueshëm, edhe pse sot u stërvit pjesërisht me grupin për herë të parë dhe mund të rikthehet në fushe per transferten ne Londër.

Këtu, pra, është lista e lojtarëve të ekipit të parë në dispozicion të Piolit për ndeshjen e Stamford Bridge kundër Chelsea. Portierë: Tatarusanu, Mirante. Mbrojtës: Kalulu, Tomori, Dest, Ballo-Touré, Gabbia. Mesfushorët: Tonali, Bennacer, Pobega, Krunic. Sulmues: Giroud, De Ketelaere, Leao, Brahim Diaz, Rebic, Origi (?)

Në këtë listë, Pioli mund të përfshijë lojtarët e pranishëm në listën B, të përbërë nga lojtarët e Primavera-s, të cilët gjithsesi do të angazhohen pasditen e së mërkurës në Ligën e të rinjve kundër moshave të barabarta me Chelsea.

Prandaj, zgjedhjet janë praktikisht të detyrueshme. Perpara Tatarusanut, Dest do të veprojë në të djathtë, Ballo-Touré në të majtë me Kalulu dhe Tomori në mes; në mesfushe çifti Tonali-Bennacer me Giroud si lojtar kryesor i mbështetur nga Leao në të majtë, Krunic i përshtatur në të djathtë (si dhe kundër Empolit) dhe De Ketelaere në qendër.

Megjithatë, nuk mund të përjashtohet një farë rotacioni, me Pobega dhe Brahim Diaz duke u përpjekur të luajnë nga minuta e parë dhe me pas ne pjesen e dyte te kete hapesira per Charles de Ketelaere dhe Ismael Bennacer.