Cinizëm dhe detaje, Sacchi: Napoli nuk vodhi, por Milani edhe barazim e kishte pak! Ka një fenomen në ekip…

Shpesh thuhet se në futboll janë detajet ato që bëjnë diferencën. Kështu ndodhi edhe mbrëmë në San Siro në ndeshjen e madhe të ndeshjes të javes se 7-të të Serisë A mes Milanit dhe Napolit, e cila përfundoi me suksesin 2-1 të bluve të Spallettit.

Djalli, i cili rikthehet për të humbur një ndeshje kampionati pas 22 rezultateve të dobishme radhazi (humbja e fundit para dje ishte edhe më 17 janar ndaj Spezias po me 1-2), bëri një lojë të shkëlqyer, por mëkatoi në saktësi dhe nuk dinte të përfitonte mundësitë që krijoi, gje qe e beri ekipi napolitan duke treguar cinizem ne maksimum.

Corriere della Sera raportoi këtë mëngjes, duke shpjeguar se barazimi do të kishte qenë më i shijshëm, por në futboll saktësia është gjithçka dhe Napoli ishte më preciz dhe konkret para portës se Milanit. Aftësia e lojtarëve të Spallettit ishte të ruanin qartësinë në momente të vështira dhe të shfrytëzonin në maksimum ato pak mundësi që patën gjatë gjithë lojës.

Me këtë sukses, Napoli shkon në ndalesën në krye të renditjes (së bashku me Atalantën), ndërsa Djalli duhet të ndalet në Serie A pas disa muajsh. Mungesat e mëdha të ndeshjes ishin Rafael Leao nga njëra anë dhe Victor Osimhen nga ana tjetër dhe në fund siç pritej u ndje më shumë mungesa e portugezit sesa e nigerianit.

Milani nuk ishte as me fat pasi goditi dy tranversa, me Giroud dhe Kalulu. Çështje centimetrash, por në futboll centimetrat bëjnë diferencën dhe këtë herë kanë shpërblyer Napolin. Për fitoren e Napolit ndaj Milanit, Arrrigo Sacchi tha për Gazzetta dello Sport:

“Rezultat i duhur? Jo, do ta them menjëherë. Ndoshta edhe një barazim do të ishte pak per Milanin, për mënyrën se si ata dominuan në fushë dhe për mundësitë e krijuara. Por duhet shtuar se Napoli jo vetëm që nuk ka vjedhur asgjë, por edhe ka treguar se është i gjallë, i kornizuar mirë. Nuk ka pasur asnjë taktikë nga asnjëra skuader: në një vend ku taktika ekziston kudo, duke krijuar vetëm dëme, kjo është meritë”.

Lidhur me paraqitjen e Milanit kundër Napolit dhe individeve, Sacchi tha: “Brahim Diaz bëri një hyrje të mirë dhe më pas Theo Hernandez është me të vërtetë një fenomen. Giroud ishte i mrekullueshëm. Më pëlqeu gjithçka dhe Pioli duhet të jetë i kënaqur me kjo performancë e ekipit të tij. E vetmja gjë e parregullt është rezultati, por një ekip i madh ka burimet për të reaguar.

De Ketelaer? Prisja diçka më shumë. Dhe as Saelemaekers nuk ishte në nivelin e tij të zakonshëm. Por pjesa tjetër funksionoi. Në mbrojtje ata ishin të mirë, në mesfushë e lanë topin të rrotullohej dhe Giroud, përpara, ndoshta luajti ndeshjen e tij më të mirë kete sezon”.