CM | Një super talent nga Bundesliga: Milani interesohet por çmimi po rritet dita-ditës!

Keto muaj Milani do të vlerësojë ecurinë e skuadrës për të kuptuar nëse është e nevojshme të ndërhyhet në merkaton e janarit. Janë disa role në të cilat Paolo Maldini dhe Frederic Massara mund të mendojnë të lëvizin, por duhet të merren parasysh më shumë faktorë, duke filluar nga buxheti.

Sigurisht që në merkaton e fundit, tifozët kuqezi shpresonin për një krah të ri të djathtë sulmues, por nuk ishte kështu. Pati konfirmimin e  Alexis Saelemaekers dhe Junior Messias. CalcioMercato.it zbulon se Jesper Lindstrom, një mesfushor sulmues danez 22-vjeçar që luanteë Eintracht Frankfurt, është ndër lojtarët e rinj të parë nga Milan.

Këtë sezon ai ka grumbulluar 10 paraqitje dhe 3 gola, më i fundit në ndeshjen 1-0 të Champions League kundër Marseille falë tij. Me interes po e ndjekin edhe Arsenali, Manchester City, Bayern Munich, Barcelona, ​​Juventus dhe Roma. Eintracht Frankfurt shpenzoi rreth 7 milionë euro për ta blerë atë nga Brondby në korrik 2021, dhe verën e ardhshme çmimi mund të jetë rreth 30 milionë euro nëse performanca e lojtarit do të ishte e një niveli të lartë.

Klubi gjerman beson shumë te Lindstrom dhe synon ta mbajë atë gjatë gjithë sezonit. Sot 20 milionë nuk do të mjaftonin për të ndryshuar planet. Vetëm një ofertë veçanërisht e pasur mund të bindë Eintracht Frankfurt-in që t’i japë dritën jeshile shitjes tashmë në afatin kalimtar të dimrit.

Milan është i mbuluar në rolin e tij për momentin, kështu që është e vështirë të mendosh se Maldini dhe Massara mund të ecin përpara në afat të shkurtër. Çdo diskutim i mundshëm shtyhet për në vitin 2023. Kuqezinjtë kanë investuar mbi 30 milionë te Charles De Ketelaere si playmaker dhe Stefano Pioli gjithashtu ka Yacine Adli dhe Brahim Diaz si alternativë, pa harruar Rade Krunic.