CM | Takim me Jorge Mendes, Maldini do me çdo kush talentin!

Milan i ka vënë sytë yllit të talentuar te Benfica-s, Diego Moreira, i cili mbushi 18 vjeç në gusht. Lajmi u publikua fillimisht mbrëmë dhe tashmë ka ardhur konfirmimi, sipas një raportimi.

Gianluigi Longari i SportItalia raportoi mbrëmë se Milani po e ndjek me shumë interes situatën e Moreiras. Ai shtoi se bisedimet janë zhvilluar me një ndërmjetës dhe tani kanë arritur detaje të tjera për këtë.

Sipas Calciomercato.com, Milani nuk po flet me Jorge Mendes vetem për rinovimin e Rafael Leaos, por edhe për të ardhmen e Moreiras. Ky i fundit ka shfaqur potencialin në UEFA Youth League, duke tërhequr interesin e skautëve kuqezi.

Paolo Maldini dhe Ricky Massara kërkuan të riun në bisedimet e tyre me Mendes dhe është e mundur që Moreira të bëhet një objektiv konkret në të ardhmen. Kontrata e të riut me Benfikën skadon në vitin 2024.

Gjatë pushimit të Kupës së Botës, drejtuesit do të kenë më shumë kohë për të planifikuar të ardhmen e Milanit. Diego Moreira lindi në Liège, ku babai i tij, ish-ndërkombëtari i Guinea-Bissau, Almami Moreira, ishte duke luajtur futboll profesionist te Standard de Liege.

Nga ana e nënës së tij, Diego është nipi i Helmut Graf, një futbollist me origjinë gjermane, i cili gjithashtu luajti për klubin belg nga 1976 deri në 1982.

Duke kaluar nëpër radhët e të rinjve të Standard – ku babai i tij luajti deri në vitin 2006  – Diego Moreira fillimisht u përpoq të largohej nga klubi nga Liège në 2019 për arsye personale, duke u stërvitur me Lierse Kempenzonen, por me federatën belge që përfundimisht nuk e miratoi lëvizjen e tij.

Ai përfundoi duke u larguar nga Les Rouches për te Benfica në gusht 2020, duke nënshkruar kontratën e tij të parë profesionale me klubin nga Lisbona, ku jetonte babai i tij.

Një anësor me këmbë të majtë, i aftë për të luajtur në të dyja anët e sulmit, Moreira përshkruhet si një futbollist i shpejtë, shpërthyes dhe teknikisht i talentuar, më së shumti i shkëlqyer në driblimin e kundërshtarit të tij. Ai krahasohet me Nani.