D. Zagreb, Orsic: “Kemi studiuar Milanin, secili prej nesh ka ‘një foto të tyre'”

Miroslav Orsic, sulmuesi i Dinamos së Zagrebit, në konferencën për shtyp para Milanit bëri këto deklarata: “Ne kemi një ndeshje të madhe përpara nesh, kundër një klubi të madh. Nuk ka shumë për të folur, kemi një lojë të rëndësishme kundër një klub i madh. Tifozët do të na shtyjnë ”

Çfarë keni mësuar nga humbja ne Milano? “Ndeshja në Milano ishte e vështirë për ne, por luajtëm mirë. Pësuam gola të pafat dhe më pas ishte e vështirë të ktheheshim. Megjithatë i studiuam në fushë. Tani secili prej nesh ka ‘një foto të tyre’. Ne duhet jemi të guximshëm.

Ata kanë një ekip dhe futbolliste fantastik. Por ne duhet të jemi më të guximshëm dhe më të vendosur. Çdo ndeshje është e ndryshme, as ata nuk do të nxitojnë. Ne do të duhet të përgatitemi për faza të ndryshme të lojës”

Orsic është golashënuesi më i mirë evropian i Dinamos, por ai ra në një krizë të vogël dhe nuk shënoi asnjë gol në tetor. “Nuk mendoj shumë për numrat, çdo sulmues ka kohë të errëta, thjesht duhet të vazhdoj të punoj mirë dhe golat do të kthehen”.

Çfarë ndryshon në krahasim me ndeshjen e parë me Chelsean? “Janë dy situata të ndryshme. Tani është më e lehtë për ne. Para ndeshjes së parë të grupit nuk dinim se çfarë të prisnim. E nisëm mirë, mundëm Chelsean dhe kjo na dha pak frymë. Tani duhet të vazhdojmë kështu. .”

Pas vitesh pritjeje, Dinamo mund ta provojë edhe në Europë… “Kjo është pikërisht ajo që folëm në dhomat e zhveshjes. Ne kemi një mundësi të madhe përpara. Do të ishte kurorëzimi i lavdisë dhe shpresoj se do të kemi sukses në një rrugë.”