“Duhet ndryshuar trendi, 9 pikë nga 30…”

Milan nuk arriti të hakmerrej ndaj Chelseat në mesjavë pasi skuadra angleze fitoi në San Siro. Edhe pse nuk ishte pa polemika, kuqezinjtë kanë disa mendime për të bërë siç theksoi Luca Serafini.

Djemtë e Stefano Piolit kishin vështirësi në lojë, veçanërisht pasi Fikayo Tomori u përjashtua nga fusha pas vetëm 18 minutash. Vendimi është debatuar shumë që atëherë dhe shumica besojnë se arbitri bëri një gabim, i cili në fakt i kushtoi Milanit ndeshjen.

Në editorialin e tij të fundit për MilanNews, eksperti i MilanTV, Luca Serafini diskutoi situatën në Ligën e Kampionëve. Ai deklaroi se ndërsa ndeshjet e Atletico Madrid dhe Chelsea mund (dhe ndoshta duhet) të kishin përfunduar ndryshe, shifrat flasin vetë.

Që nga kthimi në kompeticion, Milani ka grumbulluar 9 pikë nga 30, duke fituar vetëm dy nga ndeshjet dhe duke humbur gjashtë. Thjesht nuk mjafton dhe kuqezinjtë duhet të ndryshojnë trajektoren e tyre në aspektin e intensitetit, egërsisë dhe vëmendjes.

Serafini përmendi gjithashtu lojën e Interit kundër Barcelonës si shembull, pasi zikalterit ishin në gjendje të merrnin katër pikë të rëndësishme duke e krahasuar të paktën intensitetin, edhe nëse nuk është gjithmonë i shkëlqyer. Milani di si ta bëjë këtë në vend dhe duhet të fillojë edhe në Champions League.