Dy pengesa për rinovimin e Leaos-! The Athletic: Maldini kishte gjetur pasuesin e tij nëse do ishte shitur në verë….

Milan përballet me një detyrë të vështirë në përpjekjen për të siguruar rinovimin e Rafael Leaos për dy arsye në veçanti, sipas një raporti. Sipas Il Giornale, Milani ka punuar për rinovimin e Rafael Leaos për muaj të tërë, duke pasur parasysh se kontrata e tij aktuale skadon në vitin 2024.

Që do të thotë se arritja në dritaren e ardhshme të verës pa një zgjatje do të thotë se marrëveshja e tij mbetet më pak se një vit për të skaduar dhe do te duhet te shitet medoemos dhe me nje vlere jo po aq te larte sa tani.

Dy janë problemet që po e ndërlikojnë gjithnjë e më shumë negociatat. Para së gjithash është shuma e kompensimit që Leao i detyrohet Sporting CP – e cila është rreth 19 milionë euro – pas përfundimit të marrëveshjes së tij në 2018 ne menyre unilaterale.

Pastaj, është fakti që sulmuesi portugez është në qendër të një beteje të brendshme mes dy përfaqësuesve të tij, përkatësisht agjentit të tij Mendes dhe një avokati që është afër familjes së tij, dhe ata nuk e shohin njeri-tjetrin me sy te mire…

Chelsea- Sipas portit nga The Athletic, Chelsea ka gjetur një marrëveshje para-kontrate me yllin e RB Leipzig, Christopher Nkunku dhe marrëveshja pritet të vlejë klauzolën e tij të blerjes prej 60 milionë euro, kështu që nëse interesimi i tyre për Rafael Leao ende nuk eshte formalizuar..

23-vjeçari portugez ishte subjekt i një oferte të vonuar nga Blutë gjatë verës, por u konsiderua tepër vonë që Milani të argëtohej seriozisht me shitjen e tij. Jo vetëm kaq, por raporti thotë se Milani e dinte se me cilin do ta kishte zëvendësuar Leaon nëse do ta shiste atë: Luis Sinisterra, i cili përfundoi duke iu bashkuar Leeds United!

Pronari i Chelseat, Todd Boehly foli me Paolo Maldinin për një marrëveshje për Leaon dhe një ide përfshinte vendosjen e Christian Pulisic në operacion, por ajo u refuzua pasi vlera totale ishte shumë më e ulët se klauzola e tij e lirimit prej 150 milionë euro.