E FUNDIT NGA FRANCA | PSG kthen vëmendjen nga Milani, gati “ofensiva” në janar?

Një tjetër yll i Milanit po tërheq interesin e Paris Saint-Germain pas interesimeve të fundit per Rafael Leao. Sipas Le10Sport në Francë, Pierre Kalulu ka rënë në sy të PSG-së pas sezonit të tij të shkëlqyer në të cilin ai luajti si qendërmbrojtës titullar gjatë fitores së Scudetto-s.

Skuadra e Ligue 1 po kërkon të transferoje një qendërmbrojtës të ri dhe Kalulu është në listën e tyre. Sipas raportit, boshti Paris-Milan është shumë i nxehtë për momentin, ku Milan Skriniar i Interit është një nga objektivat e mëdhenj të PSG-së.

Drejtori sportiv Luis Campos raportohet se po ndjek lojtarë të tjerë që banojnë në gjysmën e kuqe të qytetit, si Leão dhe Kalulu, e ardhmja e të cilëve në Milan ‘duket e pasigurt’.

Kalulu është nën kontratë deri në qershor 2025 pasi u bashkua nga Lyon në verën e vitit 2020, dhe Calciomercato.com raportoi dje se ai është veçanërisht i popullarizuar në Premier League dhe gjithashtu sapo ka ndryshuar agjent.

Kapitulli i rinovimit në lidhje me Milanin është gjithmonë i gjallë, jo vetëm Leao dhe Bennacer në tavolinë, por edhe Pierre Kalulu me të cilin diskutimet po vazhdojnë prej disa kohësh.

Klasa e vitit 2000 ka ndryshuar së fundmi prokurën dhe është mbështetur te Stellar Sport, një nga agjencitë më të rëndësishme në panoramë: ky ndryshim mund të ndikojë në shifrat për rinovim.

Për momentin Kalulu fiton rreth 400 mijë euro dhe dëshiron të arrijë të paktën 2 milionë euro: ideja e Milanit është ta blindoje atë deri në vitin 2027. Këtë e raporton Corriere dello Sport.