Emri surprizë për sulmin e Milanit në 2023: duhen 40 mln euro! Po mahnit në Francë

Olivier Giroud është 36 vjeç, Zlatan Ibrahimovic është 41 vjeç dhe kufizimet e njohura fizike, 27-vjeçari Divock Origi u tregua pak i dobët fizikisht. Parku i sulmuesve të Milanit në verën e vitit 2023 mund të paraqesë karakteristika të reja…

Nëse duket se nuk ka dyshim për qëndrimin e Giroud-it, fjalimi i Ibrës është ndryshe. Suedezi po tenton të rikthehet për janarin e vitit 2023, por është e vështirë të thuhet se në çfarë gjendje do ta shohim sërish në fushë; nëse do të jetë ende në gjendje të vazhdoje apo jo.

Terheqja e tij në fund të sezonit nuk do të befasonte aspak. Sa i përket Origit, gjithçka do të varet nga vazhdimësia në nivel fizik dhe nga performanca që ai do të mund të ketë. Ai ka një kontratë deri në qershor 2026 dhe nuk do të mund të gjente strehim nëse nuk do të ishte i lumtur në Milano.

Ndjenja është se te Milanello do të shohim një qendërsulmues të ri të arrijë në dritaren e ardhshme verore të tregut të transferimeve. Stefano Pioli do të ishte rehat me një sulmues të parë më të ri, i cili mund të jetë i besueshëm nga çdo këndvështrim.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara po monitorojnë disa profile këtë sezon. Calciomercato.it zbulon gjithashtu se Amine Gouiri është në listën e emrave që pëlqehen dhe që ndiqen nga skautët e kuqezinjve.

22-vjeçari francez luan për Rennes, i cili e bleu atë nga Nice për 28 milionë euro (28 gola dhe 19 asistime në 89 paraqitje) në merkaton e kaluar të verës. Këtë sezon 3 gola dhe 4 asistime në 10 paraqitje mes Ligue 1 dhe Europa League. Ka pritshmëri të mëdha për të dhe vlera e tij duket se do të rritet.

Sipas asaj që raporton calcioomercato.it, mund të duhen rreth 40 milionë për ta rrëmbyer nga Rennes në vitin 2023. Përveç Milanit, Gouirin po e shohin me interes edhe Juventusi dhe Roma. Vëmendje edhe për Paris Saint Germain dhe Real Madrid, të cilët kur vënë bast një lojtar vështirë se e bëjnë të shpëtojë.

Talenti i rritur në Lion është 1.81 metra i gjatë, është i shpejtë dhe i talentuar teknikisht. Ai nuk është një sulmues që është i vendosur vetëm në kuti, përkundrazi. Atij i pëlqen të ndihmojë ekipin me anët dhe kombinimet, plus ai shkon mirë kur bëhet fjalë për kërcimin e kundërshtarëve në driblim.

Ai nuk mendon vetëm për golat, ai di të jetë altruist dhe të shërbejë asistime. Ka karakteristika që mund të martohen mirë me mënyrën e lojës së Milanit të Piolit.