FLET IBRAHIMOVIC | “Ende numri 1, kur të kthehem do ta bëj me dhunë! Mos ma prekni De Ketelaere…”

Ibra duket si një ninja: ai ka praninë e zakonshme skenike dhe për një mbrëmje është veshur me të zeza. Ai kalon një dhomë, ulet në një divan dhe flet. Ai flet për modën, për Milanin, për gjurin e tij që i hoqi ndjesinë e vrapimit në lëndinë.

Flet me poziten e dikujt që ndihet se kontrollon gjithçka. Në një moment ndalet Zlatan Ibrahimovic dhe thotë: “Unë jam arroganca, zero frikë”, sikur bota te mos e kishte kuptuar, pas dy librash, 23 kampionatesh dhe mbi 500 gola.

Zlatan Ibrahimovic po punon shumë për t’u rikthyer në fushë sa më shpejt të jetë e mundur: nuk ka datë dhe asnjë siguri, por qëllimi i tij është të jetë gati deri në janar. I intervistuar nga Gazzetta dello Sport, sulmuesi suedez shpjegoi se si po vazhdon rikuperimi i tij pas operacionit në gju në fund të majit:

“Epo, punoj çdo ditë për t’u rikthyer. Kur do të kthehem? Dëgjo, do ta shihni! Kur te kthehem do ta ndjeni… Do ta kuptoni se Ibrahimovic eshte kthyer. Do ta bëj me dhunë. Por, tani duhet durim, ky është çelësi”.

MILANI MË I FORTË – Ibra foli më pas për Milanin e ri pas Scudettos: “Ne jemi edhe më të fortë se vitin e kaluar si grup. Në përgjithësi, ne jemi një ekip më i mirë, merkato pas Scudetto-s na ka forcuar dhe tani kemi më shumë alternativa në pankinë.

Më pëlqen Milani, kjo është e qartë. Nëse nuk do të më pëlqente, nuk do të isha këtu”. Mes blerjeve të reja është edhe Charles De Ketelaere, për të cilin Zlatan nuk ka dyshime: “De Ketelaere është një top lojtar, e them me garanci. Thjesht duhet t’i jepni pak kohë që të rritet, mos ma prekni”.

Pak ditë më parë, në një intervistë për Gazzetta-n, Zvonimir Boban deklaroi se sipas tij Ibra duhej të kishte pushuar së luajturi. Ky është komenti suedez për fjalët e kroatit: “A gabon Boban që e thotë këtë? Kjo varet. Nëse shoh një lojtar më të fortë se unë, do të ndalem. Por nuk e kam parë ende…”.

Për një të ardhme të mundshme si trajner: “Nëse them se dua ta bëj, atëherë do të më duhet ta bëj… nëse tashmë kam menduar të jem trajner, do të thotë gjithashtu se po mendoj të largohem dhe kjo Nuk është kështu. Unë jam ende i uritur dhe dëshira ime është të vazhdoj të jem i suksesshëm”.

Për Milanin: “Unë kërkoj nga shokët e mi për rezultate çdo ditë, në stërvitje si në një ndeshje, dhe gjithashtu për disiplinë. Do të ishte mirë të arrijme në fazën eliminatore të Champions League, por duhet të mendosh ndeshje pas ndeshje, pa harruar. kampionatin. Më pëlqen të kem shumë shokë të rinj dhe të mbulohem me kaq shumë përgjegjësi”.