Football-Italia | Pas super refuzimit nga Milani, tani Leao duhet të mbajë mbi shpinë përgjegjësinë!

Pasi u bë MVP i Serie A dhe një nga talentet sulmuese më emocionuese të Evropës, Rafael Leão ka shtuar përgjegjësinë për të udhëhequr Milanin në sezonin 2022-2023 pas një dritareje të zhurmshme të transferimeve verore për yllin portugez, shkruan Matt Santangelo.

Që kur veshi fanellën kuqezi, Rafael Leão shpesh kishte ngacmuar dhe flirtuar me cilësi që i dha të paktën një copëz besueshmërie vlerësimit të ish-trajnerit të akademisë së Sportingut, Tiago Fernandes, se sulmuesi ishte më i mirë se Cristiano Ronaldo në nivel të të rinjve.

I mbushur me talent, sulmuesi portugez hyri në sezonin 2021-22 si një lojtar i papërpunuar që do të tregonte shkëlqim në të tretën sulmuese. Një driblues magjepsës, magjepsës, i cili rrallë i shmangej përballjes me lojtarin e tij, ishte beteja e tij me qëndrueshmëri për të përfunduar manovrat e tij sulmuese me vendimmarrje të qëllimshme për të gjeneruar gola për veten dhe ata përreth tij.

Më pas, gjithçka dukej se u erresua per anësorin. Leao u zhduk dhe vetëm pesë lojtarë të Milanit ishin mire ndaj Sassuolos. Me driblimin efikas, avantazhin e mprehtë të sulmit dhe besimin për t’i bërë të gjitha duke buzëqeshur në fytyrën e tij, paraqitjet e Leão gjatë gjithë sezonit ishin të rëndësishme që Milani të ngrinte titullin e ligës për herë të parë që nga viti 2011.

Në 2021-2022, Leão kishte mbërritur zyrtarisht si një talent kryesor i klasit botëror, të cilit Milani mundi t’i besonte se do te ishte pasuria e sulmit për shumë vite. Por, duke qene se u bë lojtari me i mire i Serie A dhe pas kerkesave te agjentit Jorge Mendes duke kërkuar një rritje të madhe rroge per rinovim, njeriu me klauzolën e lirimit prej 150 milionë eurosh tani mban më shumë përgjegjësi se kurrë.

Deri më tani, përmes katër ndeshjeve (dhe pavarësisht një goli) Leão po përpiqet të afrohet me performamcen e shkëlqyer të sezonit të kaluar që e bëri atë një emër të njohur. Kundërshtaret kanë përshtatur qasjen e tyre taktike për të frenuar Leão-n, duke mbingarkuar krahun e tij për të mbushur hapësirën në të cilën ai lulëzon. Si rezultat, ka pasur një zhgënjim të dukshëm nga Leão.

Arrigo Sacchi e theksoi: “Më duket se ndonjëherë ai është dembel, duhet të punohet në aspektin psikologjik në mënyrë që ai të përfitojë sa më shumë nga gjërat.” Leão ka gjithçka për të qenë një nga lojtarët më të mirë. Por ka një komponent mendor që ai nuk duhet të lejojë që ta pengojë të qëndrojë i angazhuar gjatë 90 minutave.

Ai ka një cilësi të pamohueshme për të vendosur ndeshjet i vetëm, por sapo fiket, largohet gradualisht nga ndeshja. Chelsea arriti aq sa te ofronte 100 mln euro per te dhe Milani refuzoi. Leao kerkon rritje rroge si top player, por duhet ta tregoje ne fushe qe ai refuzim qe Milani beri ishte sepse beson te portugezi…