Gazzetta – Tre musketierët e herës së fundit në Napoli provojnë përsëri. “Pikërisht te ata kalon ndeshja…”

Goli i fundit i Milanit ndaj Napolit, themelor për luftën e kampionatit, lindi kështu: Sandro Tonali godet në zonë një goditje dënimi nga rreth 20-25 metra, në topin e kthyer vjen Kessie që bllokohet dhe topi përfundon në këmbët e Davide Calabria që godet dhe me trajektoren e tij peshkon Olivier Giroud i cili depoziton në rrjetë duke rreshqitur aq sa duhet.

Sipas Gazzetta dello Sport, këta tre lojtarë do të jenë themelorë edhe në ndeshjen e radhës kundër Napolit, nesër mbrëma në San Siro, në të cilën do të thirren në detyra të rëndësishme ndaj ekipit te Spallettit.

Davide Calabria, kapiteni i Milanit, tashmë do të ishte perballe nje dueli që pritet nesër në mbrëmje kundër gjeorgjianit të Napolit Kvicha Kvaratskhelia, padyshim një nga lojtarët më të mirë të fillimit të ligës. Por pse Pioli zgjedh pikerisht ate? Mbrojtësi i djathtë dhe kapiteni i Milanit tashmë është përballur me klientë të pakëndshëm në të kaluarën dhe shpesh ka dëshmuar të jetë në lartësinë e duhur.

Me siguri kundërshtari është shumë i respektueshëm, por Davide i ka të gjitha kredencialet për ta ndalur: po flasim për një lojtar që ka grumbulluar mbi 150 paraqitje në Serinë A me Milanin, kapiten i së cilës është. Taktikisht, ndër të tjera, ka shumë të ngjarë që Pioli të vendosë ta mbajë më prane me Kalulu-n pikërisht për të frenuar burimin e lojes napolitane ne ate krah.

Gazzetta shkruan: “Nuk kuptohet ende gjithe ky mosbesim ndaj një lojtari si Calabrisa që është gati të shuajë kritikat dhe t’i përgjigjet mosthirrjes së Roberto Mancinit te Italia per ndeshjet e Liges se kombeve”.

Ndeshja ndaj Napolit do të vendoset, si të gjitha ndeshjet e mëdha të mëdha, nga duele. Një tjetër do të jetë ai mes mesfushës së Milanit dhe asaj blu. Sandro Tonali, i cili ka mbajtur më shumë detyra mbrojtëse veçanërisht që nga largimi i Franck Kessie, është thirrur të frenojë Zambo Anguissa, qe gjithashtu eshte titullar i padiskutuar te Napoli.

Por Sandro nuk i përbuz as detyrat sulmuese dhe kushedi nëse në mungesë të Leaos, ai nuk do të përdoret si një ar*më surprizë nga Pioli. Ai që sigurisht nuk do të jetë surprizë do të jetë Olivier Giroud, i gatshëm për të tentuar te befasoje serish Napolin, ashtu si në mars qe i dha fitoren kuqezinjve. Francezi është njeriu me golat e rëndë. Olivier është në formë dhe skuadra ka besim në praninë e tij, i heshtur, por vendimtar. Pa Leaon ai është lideri i kuqezinjve.