GDS | Dy probleme që Pioli duhet të zgjidhë para ndeshjes ndaj Empolit!

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli, ka dy probleme kryesore për të rregulluar gjatë pushimit ndërkombëtar pas humbjes 2-1 të mbrëmshme kundër Napolit, thuhet në një raport te La Gazzetta dello Sport.

Ajo shkruan se si ecuria e pamposhtur prej 22 ndeshjesh e Milanit në Serie A u ndërpre nga skuadra e Luciano Spalletti-t pas penalltise nga Matteo Politano dhe një goditje me kokë nga Giovanni Simeone qe cuan dem golin e vetem te Olivier Giroud.

Çështja e parë është në repartin e mbrojtjes, e cila është kthyer nga një forcë në një zonë shqetësuese pas shtatë golave ​​që ata pësuan në pesë ndeshjet e fundit në të gjitha garat kundër Interit, Sampdoria dhe Napoli në ligë plus Red Bull Salzburg dhe Dinamo Zagreb në Ligën e Kampionëve.

Milani pesoi vetëm 31 gola sezonin e kaluar dhe vetëm nëntë në gjysmën e dytë të sezonit, me dy prej tyre në 11 ndeshjet e fundit që ndihmuan kuqezinjtë të shkonin drejt Scudetto-s, kështu që nevojitet më shumë elasticitet.

Gjëja tjetër e madhe për t’u trajtuar është integrimi i nënshkrimeve të reja që mbërritën në verë. Charles De Ketelaere nuk ka shënuar ende, Sergiño Dest shkaktoi penallti ndërsa Yacine Adli dhe Aster Vranckx kanë bërë vetëm pak minuta dhe Malick Thiaw ende nuk është parë.