“Ishte takticien, por tani është strateg! Titulli kryevepra e tij” Sacchi duartroket Piolin: “Por një gjë nuk duhet ta bëjë…”

Kryevepra taktike e Milanit të shtunën mbrëma kundër Juventusit në mënyrë të pashmangshme ktheu në qendër të vëmendjes suksesin e Stefano Piolit. Idetë e tij të reja taktike për të sfiduar kundërshtarët dhe dominuar lojën janë vlerësuar shumë.

Fitorja 2-0 është një rezultat i drejtë dhe i sinqertë nga ajo që kemi parë në fushë, dhe ndoshta mund të ishte edhe më i gjere dhe dërrmues. Ajo që ka treguar Milan-Juve është aftësia fantastike e Piolit dhe djemve të tij për të ditur të ngrihen sërish në një kohë shumë të shkurtër nga humbjet më të vështira.

Dhe për ta bërë këtë si me lojë ashtu edhe me karakter. Trajneri kuqezi ka lënë përshtypje të qartë ne këtë ekip dhe gjurmen e tij. Mos u dorëzo kurrë eshte slogani, edhe kur gjithçka shkon keq. Edhe kur ke shumë mungesa të lënë pa gjume natën, edhe kur je jashtë fushe dhe kur ke perballe nje skuadër angleze si Chelsea.

Sot Arrigo Sacchi në La Gazzetta dello Sport vlerësoi punën e Stefano Piolit. Këto sigurisht nuk janë komplimentet e para që ish-trajneri i drejton trajnerit të kuqezinjve. Por çdo herë shijojnë ndryshe dhe më të veçanta.

“Milani është një ekip i ri, Pioli ka mundur të shfrytëzojë entuziazmin e djemve të tij dhe të japë një lojë moderne dhe proaktive. Dhe pastaj shumë elementë janë përmirësuar.

Leao nuk është ajo që ishte dy vjet më parë. Dhe gjithashtu Kalulu dhe Tomori. Faleminderit Stefanos që ndihet si në shtëpinë e tij në Milano dhe ndjen besimin e të gjithë mjedisit. Ai është një njeri inteligjent, i urtë dhe aspak mendjemadh, nuk është pak”.

Këto janë disa nga deklaratat e Sacchi për La Gazzetta. Por ish-Milani dhe Real Madridi nuk do qe te Milani te jenë të kënaqur dhe pret më shumë nga Pioli.

Arrigo Sacchi e qortoi Piolin në një mënyrë shumë të lehtë dhe të fshehur, sepse ndonjëherë humbiste në disa taktika të shumta. Dhe duke qenë se ai është dikush që pret gjithmonë më të mirën nga puna e atyre që i intereson, ai shpreson që trajneri i Milanit të shmangë disa gabime në të ardhmen.

Kush e di nëse Sacchi i referohet ndeshjes kundër Chelseat, ku Stefano, për të mbajtur të pandryshuar formacionin taktik, u dha hapësirë ​​atyre që me shumë mundësi nuk ishin gati për një lloj sfide.

“Po rritet shumë – përfundoi Sacchi te Gazzetta – Në jetë ka vetëm një siguri: që gjithmonë mund të bësh më shumë dhe më mirë. Ai beson në këtë rregull. Ka qenë “taktik”, ndërsa tani është strateg.

Një kërcim i madh u bë falë vullnetit dhe përulësisë së tij. Por duke qenë se unë nuk jam kurrë i kënaqur, do të doja që ndonjëherë ai të mos binte pre e disa taktikave te shumta”.

“Scudetto ishte një kryevepër sepse fitoi dhe mbajti ekuilibrin. Dhe e bëri këtë me lojtarë pak të njohur, duke i dhënë organizim të gjithë grupit. Milani është një ekip i ri, Pioli ka mundur të shfrytëzojë entuziazmin e djemve të tij. dhe të japë një lojë moderne dhe të qëllimshme. Dhe pastaj shumë elementë janë përmirësuar “.

“Ai kurrë nuk tha asnjë fjalë pa vend. Ai kurrë nuk lëshoi ​​avull. Ai kurrë nuk sulmoi klubin edhe kur ndodhi ajo qe ndodhi me Rangnick. Mendoj se afërsia e Maldinit e ndihmoi shumë. Në çdo rast, në atë periudhë vërtet të komplikuar, Stefano ishte një zotëri i vërtetë. Në fund ai ka fituar konfirmimin e tij në fushë falë sjelljes së tij të patëmetë”.