Ka shpenzuar 300 mln euro, por pronari i Chelsea-t tani synon jo vetëm Leao-n por edhe një tjetër kuqezi…

Edhe pse futbolli i luajtur është rikthyer të mbretërojë me rikthimin me stil të Ligës së Kampionëve, merkato e transferimeve mbetet një nga temat më të debatuara në botë dhe qe vazhdohet me negociata nen tryeze…

Chelsea, në veçanti, premton të jetë një nga realitetet më aktive edhe në sajë të udhëzimeve të diktuara nga pronësia e re. Pas zyrtarizimit të rinovimit të Reece James, drejtuesit londinez janë zënë me tema të tjera të nxehta. Sot ka ardhur shkarkimi i Tuchel nga stoli pas humbjes ne Zagreb, ndaj Dinamos, pikerisht ne grupin e Milanit.

Nëse optimizmi per rinovimin e Mason Mount eshte i madh, dy situata të tjera përjetohen me një alarm më të madh, për arsye të ndryshme. Përsëri jashte per shkak te një dëmtimi tjetër, NGolo Kante do të duhet të vendosë nëse do të pranojë një rinovim me një ulje të konsiderueshme të pagës së tij. Megjithatë, sipas ‘The Evening Standard’, zilja e alarmit po bie për një yll të Thomas Tuchel.

Bëhet fjalë për Edouard Mendy, i cili sipas asaj që raportuan mediat londineze, do të kishte refuzuar ofertën e parë të rinovimit të kontratës. Për portierin 30-vjeçar sigurisht që afati nuk është problem, duke qenë se kufizimi aktual zgjat deri më 30 qershor 2025, por më tepër ekonomik.

Aktualisht, 30-vjeçari senegalez fiton më pak se gjysmën e Kepa-s, që është afër 8 milionë paund. Propozimi i marrë do të ishte edhe më i ulët se angazhimi i rezervës së tij dhe për këtë arsye ish-Rennes do t’ia kishte kthyer ofertën dërguesit.

Në rast të një ndarjeje të pakthyeshme, kampioni i botës dhe Chelsea mund të fillojnë të shqyrtojnë idenë e një ndarjeje në fund të sezonit. Një situatë që mund të prekeedhe Milanin, duke qenë se londinezët do te hidheshin ne sulm per Mike Maignan…

Portieri kuqezi eshte nje peng i Chelsea-t duke qene se nuk paten guximin dhe besimin te shkonin te Lille ta blinin dhe u zgjuan vone kur Maldini e kishte mbyllur. Sigurisht, kontrata e Mike deri ne 2025 e blindon francezin dhe do te duhet nje oferte e parefuezueshme nga Londra…