“Kam ende një kujtim mbi Gattuso! Kur m’u komunikua huazimi i parë mendova…”

Mesfushori i kuqezinjve Tommaso Pobega ishte protagonisti i episodit të ri të 1vs1 nga Dazn. Futbollisti i rritur në sektorin e të rinjve kuqezi ka folur për jetën e tij te kuqezinjtë dhe rrugën e tij. Këto janë fjalët e tij, së bashku me disa kuriozitete.

Për formën: “Jam mirë. Më në fund jam i lumtur që mund të qëndroj këtu. Jam i kënaqur me atë që po bëjmë si ekip, mund të bëjmë edhe më shumë, me siguri. Pas ndoshta disa vitesh ne të cilat kam qene i huazuar, u ktheva këtu. Ka një shije tjetër.

Kur mora vesh per huazimet para disa vitesh nuk u mendova gjate. I thashe vetes: shko, shko, përjeto, jep më të mirën dhe pastaj kthehu këtu se ka një ambient fantastik për të punuar”.

Për huazimin në Torino: “Duke dalë nga Primavera sigurisht që nuk isha gati të bëja një hap më të lartë se ai që bëra. Më duhej të bëja çdo hap për t’u rritur, pjekur dhe përmirësuar. E dija se çfarë sezoni kisha bërë në Spezia. E dija nivelin që ishte këtu, doja të bëja një tjetër provë nga vetja dhe të thosha: “Ok, dua të shkoj të bëj edhe një vit, të kthehem në lojë dhe të përpiqem të bëj edhe më mirë”.

Për reagimet e skuadrës pas humbjeve: “Ishte diçka për të cilën edhe trajneri foli shumë në stërvitje, në dhomat e zhveshjes: skuadrat e forta shihen gjithmonë pas një rënie të vogël, sepse mund të biesh, por e rëndësishme më pas është të rikuperohesh menjëherë, te ngresh koken dhe të vazhdosh atë që po bëje dhe në këto 3 ndeshje e kemi treguar dhe duhet të vazhdojmë kështu.”

Për klimën në Milano: “Po mundohem të mësohem me dashurinë e tifozëve, por mendoj se është e vështirë. Kam jetuar në vende të ndryshme ku ka shumë pasion. Por këtu në Milano ashtu si numrat dhe prania në stadium është diçka tjetër. Kur sheh koreografinë që ata bëjnë para ndeshjes, kupton se është vërtet e bukur dhe e rëndësishme”.

Për Gattuso: “Mbaj mend që kur ishim në Primavera ishim 4 djem, ata pak “më të mëdhenj”, sepse në grupin Primavera ka gjithnjë e më shumë vite bashkë. Në konvikt kishim gjithmonë tavolina te ndara nga të tjerët, ne ishim gjithmonë aty.

Kur Gattuso dëgjonte për këtë gje, na thërriste mënjanë dhe tha: “Nuk dua t’i shoh më këto gjëra sepse jemi një ekip.” Gjithashtu nga kjo pikë nga pikëpamja ai u kujdes për rritjen e gjithsecilit dhe për lidhjet që ekzistojnë brenda ekipit ”

Për fanellën me numër 32: “Unë kam pasur gjithmonë numra çift, atëherë kur më duhej të zgjidhja, shikova serinë e Los Angeles Lakers dhe ishte Magic Johnson, një lojtar që më pëlqente gjithmonë në NBA, më pëlqeu si numër dhe zgjodha atë “.

Provimi më i vështirë: “E Drejta Private” Mesfushori që të vuri më shumë në telashe: “Vitin e kaluar mund t’ju ​​them Rabiot”.

Idhujt: “LeBron James. Por e kam dashur Schweinsteiger-in si fëmijë”. 4 personazhe të Harry Potter: “Dumbledore, Snape, Harry Potter dhe Hagrid”.

Do doje te shihje finalen e NBA me 7 ndeshje apo finalen e Ligës së Kampionëve: “Nëse LeBron është aty, basket sigurisht”. Milani për ju me një fjalë: “Pasion”.