“Kam kaluar vështirësi, por mos mendoni se gjithmonë gjërat ecin mirë…”

Alexis Saelemaekers ka këmbëngulur që ai dhe bashkëlojtarët e tij të kenë ‘zjarrin brenda’ që nevojitet për të fituar ndeshjet në Ligën e Kampionëve. Saelemaekers shënoi golin e parë të Milanit në sezonin 2022-23 të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, teksa shënoi golin e barazimit kundër Red Bull Salzburgut javën e kaluar, duke bërë gjithashtu një paraqitje shumë pozitive.

Megjithatë, nuk ka pasur shumë kohë për t’u ndalur në atë rezultat dhe as në fitoren ndaj Sampdorias të shtunën, pasi Dinamo Zagreb në San Siro premton të jetë një provë po aq e ashpër në krahasim me ndeshjen në Austri.

Kampionët kroatë janë aktualisht të parët në Grupin E falë fitores 1-0 kundër Chelseat në raundin e parë të aksionit, ndërsa kanë marrë 25 pikë nga 27 në dispozicion ne kampionat dhe kanë një avantazh prej 10 pikësh në krye të ligës së tyre brenda vendit.

Ndeshja kundër Sampdorias ishte një provë e shkëlqyer e karakterit… “Këto janë karakteristikat tona, për mendimin tim ne jemi më të mirët në këtë: në mentalitet luajmë me zjarrin brenda. Nëse e vendosim atë në fushë nesër, jam i sigurt se gjithçka do të jetë mirë.”

Një gol i shënuar në fillim të sezonit, a është ky një Saelemaekers i ri? “E ri jo, ndoshta është e vërtetë që kam pasur një periudhë pak më të vështirë, por karriera e një lojtari nuk përbëhet vetëm nga momentet në të cilat ai është në krye, por gjithashtu nuk ndihet mirë dhe nuk luan në nivelin e tij.

E rëndësishme, megjithatë, është se kam punuar shumë në stërvitje, gjithmonë jam përpjekur të bëj më të mirën dhe të jap gjithçka në fushë. Kundër Salzburgut e ndihmova skuadrën me këtë gol dhe jam shumë i lumtur, dua të vazhdoj në këtë rrugë edhe në ndeshjen e radhës”.

A është e rëndësishme fitorja? “Sigurisht, ne nuk kemi fituar ende në shtëpi në Champions League, para tifozëve tanë. Është e rëndësishme për ne që ta bëjmë këtë, ne duam të fitojmë ndeshje në Champions League dhe të tregojmë se jemi një ekip i fortë”.

Tani ka mjaft belgë në Milano… “Ndoshta ju nuk i njihni ende mirë, por unë i njoh dhe e di që janë lojtarë me cilësi të shkëlqyera dhe jam i sigurt se mund të na ndihmojnë të fitojmë ndeshjet këtë vit dhe të bëjmë diçka të bukur.

“Charles [De Ketelaere] është një lojtar i madh, në moshën e tij ai erdhi në Milan dhe luan për ekipin kombëtar, do të thotë se ai është një lojtar i madh. Nuk kam frikë për të dhe e di se do të bëjë diçka të mirë me Milanin dhe me kombëtaren”.