Kampionia e Shqipërisë U19 merr një rezultat pozitiv në ndeshjen e parë për UEFA Youth League

Apolonia U19 ka arritur te marre nje barazim ne “Astana Arena” qe jep shprese per kalimin e turit te pare te UEFA Youth League.

Ndeshja u vendos ne pjesen e pare, ku te paret kaluan ne avantazh fieraket me golin e kapitenit Alvi Mezani ne minuten e 43-te, per tu barazuar nga vendasit ne minuten shtese me Zhumabekov.

Per Apolonine u aktivizuan: Bega- Pali, Kurti, Borova, Cakaj – Topi, Rakipaj, Lutaj – Mezani, Trifoni, Maksuti. Ne pjesen e dyte Kacanolli ne vend te Lutaj ne minuten e 68-te, dhe Zoga ne vend te Trifonit ne minuten e 79-te.

Ka qene nje ndeshje e mire per te rinjte fierake te drejtuar nga trajneri Borova, te cilet kane rrezikuar ne shume raste porten vendase.

Edhe statistikat flasin qarte per epersine e skuadres fierake, plot 15 gjuajtje ne porten vendase nga te cilat 9 ne kuadrat, kundrejt 7 gjuajtje te vendasve nga te cilat 1 ne porte.

Në minutën e 42 do të vinte goli i parë i takimit, pikërisht nga Apolonia. Një aksion i bukur i finalizuar me sukses nga Mezani pasi u gjet para portës kundërshtare.

Gjithçka u barazua në fundin e pjesës së parë teksa me një goditje dënimi nga distanca, Astana riktheu baraspeshën. Pjesa e dytë i përkiste vetëm statistikave me Apoloninë që arrin rezultat mbreslënës. Ndeshja e kthimit do te luhet ne 5 tetor ne stadiumin “Elbasan Arena”