Kaos te Verona, ndryshim trajneri deri në Botëror! Ish-lojtari kuqezi sfidon Piolin në stol

Në dy sezonet e fundit, Milanit i është dashur të përballet më shumë se një herë me ndeshjen debutuese në stolin kundërshtar të një trajneri të ri: ndodhi, për shembull, me Gabriele Cioffi në Udinese 1-1 Milan më 11 dhjetor 2021 dhe me Davide Nicola në Salernitana 2-2 Milan më 20 shkurt 2022; të dielën rasti i tretë: Salvatore Bocchetti do të debutojë në pankinën e Hellas Verona përballë kuqezinjve të Piolit në “Bentegodi”.

Është faktike të theksohet se, kur ndryshon trajnerin, pavarësisht aftësive dhe përvojës që ai ka, skuadra që ka ndryshuar trajner ndikohet pozitivisht: ka jetë të re, motivime të reja, dëshirë për të re dhe për të filluar nga e para;

Këtyre goditjeve, të dielën do t’i shtohet edhe një tjetër: kampionët italianë të Milanit do të mbërrijnë në “Bentegodi” dhe, pas disfatës së rëndë në San Siro sezonin e kaluar (3-2 me permbysje), Faraoni dhe shokët do të japin shpirtin e tyre për të filluar përsëri në këmbën e djathtë…

Megjithatë, nga ana e tij, Milani nuk ka ndërmend të lërë shumë hapësirë . Një ekip i madh – dhe Milani, të paktën në Itali, ka treguar gjithmonë se është – sigurisht që nuk frikësohet nga ndryshimi i trajnerit dhe në të vërtetë ata do të kenë motivimin e duhur për të mbërritur në qytetin e Romeos dhe Zhuljetës;

Humbja ndaj Chelsea-t, e pësuar për gabime të shumta dhe evidente të gjyqtarit joadekuat Siebert, nga ana tjetër, është ende shumë e nxehtë dhe zemërimi për padrejtësitë e pësuar do të duhet të shndërrohet në energji, të përdoret për të qetësuar ambiciet e Verona e re e Bocchettit dhe për të demonstruar edhe një herë se nëse Milani i Piolit bën Milanin e Piolit, nuk do të ketë ndryshim trajneri.

Pikerisht Bocchetti qe eshte nje ish-futbollist dhe madje ne te shkuaren ka veshur edhe fanelen e Milanit, do te gjeje Milanin perballe kete here si trajner. Kontrata e tij eshte paksa e cuditshme pasi do te testohet 30 dite ne pritje te vije pushimi per Boterorin qe Verona te gjeje trajner tjeter dhe te mendohet mire.

Pas karrierës së tij si futbollist, sezonin e kaluar ai bashkëpunoi me trajnerin Igor Tudor në krye të ekipit të parë verdheblu, duke e mbyllur kampionatin e Serisë A 2021/22 në vendin e nëntë të renditjes me 53 pikë.

Në sezonin aktual, Bocchetti vazhdoi rrugën e tij me Hellas Verona, duke drejtuar ekipin Primavera në këtë start të kampionatit, me të cilin deri më tani ka shënuar shtatë pikë, rezultat i një fitoreje, katër barazime dhe dy humbje.