Kapsula e astronautëve të SpaceX ankorohet me sukses në stacionin hapësinor

Kapsula e astronautëve të SpaceX ankorohet me sukses në stacionin hapësinor

Një ekuipazh astronautësh në bordin e një kapsule SpaceX Crew Dragon u ankorua në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, duke përfunduar një udhëtim njëditor për të takuar laboratorin orbital pas nisjes nga Florida herët të enjten, sipas CNN.

Kapsula bëri kontaktin e parë me stacionin hapësinor në orën 1:40 të mëngjesit të së premtes dhe filloi hapjen e kapave në 3:45 të mëngjesit EST.

Anija kozmike ishte planifikuar të lidhej me ISS rreth orës 1:15 të mëngjesit të enjte, por u vonua pasi ekuipazhet tokësore punuan për të zgjidhur një problem me një sensor në pajisjen e dokimit të kapsulës, i cili përdoret për të lidhur automjetin në portin e tij.

Inxhinierët në terren u përballën me të njëjtin problem në orët e para të mëngjesit të së enjtes, menjëherë pasi kapsula e Crew Dragon arriti në orbitë. Një sensor i gabuar kishte shkaktuar probleme gjatë përpjekjes për të ngritur konin e hundës së anijes kozmike, i cili mbron pajisjen e dokimit gjatë nisjes dhe synohet të hapet pasi të arrijë në hapësirë. Sidoqoftë, ekipet tokësore ishin në gjendje të përdornin një sistem rezervë për të rregulluar problemin.

Kapsula më pas u detyrua të mbante pozicionin e saj të premten në mëngjes pasi ishte ulur rreth 70 këmbë (20 metra) nga stacioni hapësinor dhe inxhinierët punuan në kohë reale për të gjetur një zgjidhje.