“Kush ndjek futboll e di se çfarë do të thotë Milan” Tomori rrëfehet: “Diferenca me Premier qëndron te pasioni. Ju shpjegoj…”

Fikayo Tomori ka dhënë një intervistë të gjatë për GQ në të cilën ka folur për tema të ndryshme. Gjithcka nis për Scudetton: “Në fillim të sezonit të kaluar jo shumë njerëz mendonin se ne ishim të aftë për të fituar. Por që kur erdha unë (janar 2021), ne e dinim se kishim një ekip të mire.

Ishim të fortë, ishim në gjendje të ndërtonim diçka e rëndësishme për këtë, ne u përmirësuam gjatë sezonit dhe një vit përvojë shtesë na ndihmoi shumë. Në fund patëm mundësinë dhe e shfrytëzuam, duke fituar gjashtë ndeshjet e fundit: Mendoj se e merituam, asnjehere nuk është e lehtë të fitosh një kampionat”.

Për festimet e Scudetto-s: “Udhëtimi me autobus nëpër rrugët e qytetit ishte i jashtëzakonshëm, fansat tanë ishin kudo ku shkuam, ishte çmenduri. Ishte padyshim momenti më i mirë i karrierës sime. Është bukur të kthehem pas, ne kemi shijuar se çfarë do të thotë të fitojmë, por tani duam të provojmë të përsërisim veten. Të kesh sukses një herë është e jashtëzakonshme, por një e dytë…”.

Për Milanin: “Kushdo që ndjek futbollin e di se çfarë është Milani, është një ekip me një histori të rëndësishme, një klub i madh i njohur në të gjithë botën. Dhe më pas ishte Maldini ai që më donte, si mbrojtës ishte një aspekt që më bëri shumë i lumtur”.

Për rritjen e tij: “Me dëmtimin e Simon, kuptova se kishte ardhur koha për të ngritur nivelin e lojës sime, për të arritur atë vazhdimësi që mund të më bënte lider. Gjithçka erdhi natyrshëm”.

Për pak golat e pësuar: “Jam gjithmonë i lumtur kur nuk pësojmë, edhe sepse e dimë që shanset tona për të fituar rriten: me sulmues të mëdhenj si Leao dhe Giroud në front, herët a vonë ia dalim ta bëjmë këtë”.

Për racizmin: “Është një problem edukimi, ndonjëherë njerëzit që thonë gjëra marrëzi injorohen, por gjithmonë vjen një moment kur duhet të luftosh për njerëzit tanë. E di që kam një përgjegjësi, e di që mund të jem shembull dhe të frymëzoj djemtë dhe vajzat.

Është e vështirë të thuhet se çfarë mund të bëjë futbolli për të luftuar racizmin, sepse është diçka që shkon përtej sportit, varet nga qeveria, nga ata që vendosin rregullat. Por futbolli mbetet një biznes i madh dhe gëzon një audiencë të rëndësishme. Për të dërguar mesazhe: fushata si Keep Racism Out (promovuar nga Lega Serie A, ed) janë iniciativat e duhura, është një rrugë që ne duhet të vazhdojmë të ndjekim”.

Për San Siro: “Kur mbërrita në Itali, stadiumet ishin bosh për shkak të pandemisë. Nuk kisha qenë kurrë më parë në San Siro, kështu që kur e pashë të mbushur për herë të parë ishte fantastike. U ndjeva menjëherë në veten time.

Kujtoni ndeshjen e parë të Champions League në shtëpi, kundër Atléticos: edhe pse nuk fituam, atmosfera ishte e pabesueshme. Këtu, krahasuar me Anglinë ku njerëzit mbërrijnë në minutën e fundit, e shihni stadiumin e mbushur tashmë kur hyni në fushë për ngrohjen. Dhe më pas, ndeshja e fundit e ligës kundër Atalantës: miqtë e mi ishin në tribunë dhe sa herë më shfaqnin fotot e asaj dite…”.