“Ky Milan më i fortë se sezoni i shkuar por ju gaboni në diçka…”

Alessio Dionisi, trajneri i Sassuolos, është shprehur kështu në konferencën për shtyp pas Sassuolo-Milan e mbylluir ne barazim 0-0 dhe me vendasit qe paten shansin per te shenuar me penallti. Ishte hera e pare qe dy ekipet barazonin.

“Jam shumë, shumë, shumë i lumtur. Ne vendosëm cilësinë në pjesën e parë kur ishim më të freskët, qëndrimin e duhur për të gjithë ndeshjen dhe kjo bëri diferencën sepse në pjesën e parë krijuam pak dhe shumë pak pësuam, patëm mundësinë për te fituar ndeshjen.

Mendoj se rezultati është i drejtë, pavarësisht mundësive të pakta të dhëna. Për Domenicon, zevendesimi i detyruar është kafshata e hidhur e kësaj ndeshjeje. Le të shpresojmë se është një gjë e vogël, ndoshta është një problem muskulor, do ta shohim në ditët në vijim”.

Çfarë dallimesh keni parë mes ketij Milani 100 ditë nga ai qe u pa ne ndeshjen e majit? “Duhej të përpiqeshim të shmangnim vijën e tyre të parë të presionit, ndoshta duke luajtur një top ajror, ndonjëherë e bënim mirë. Ne u përpoqëm të kishim një qëndrim shumë agresiv, të kishim qendrën më të lartë të gravitetit të mundshëm edhe në pjesën e dytë e bëmë pa sukses.

Edhe vitin e kaluar kur fituam në San Siro me Milanin nuk ia dolëm, je i detyruar të kthehesh mbrapa ndaj këtyre skuadrave. Ndeshja e majit është një ndeshje e vështirë për t’u shpjeguar sepse ata kishin motivim tjeter nga ne. Sipas mendimit tim, Milani është më i fortë se në maj, ai kishte dëshirën për të arritur fitoren”

Besoj se nëse Milani nuk doli mirë sot, kjo është falë Sassuolos, zinxhiri ynë i djathtë kishte një qëndrim më të mirë mbrojtës se në ndeshje të tjera”. Jeni penduar që nuk fituat? “Me këtë Milan është më e lehtë të humbasësh, është e qartë se në një kampionat Milani nuk do t’i fitojë të gjitha, duhet luajtur çdo ndeshje dhe duhet të kapërcehen vështirësitë”.