Leo Messi ndotësi më i madh i ambientit, një njeriu të zakonshëm do i duheshin 150 vite, argjentinasit vetëm për 3 muaj

Ai është padyshim futbollisti më i mirë në botë dhe ndoshta në histori, por media franceze “L’Equipe” rendi të parin Lionel Messin si ndotës të madh të planetit.

Në artikull, sipas investigimeve, thuhet se Messi, me udhëtimin e tij të shpeshtë ajror në vetëm tre muaj ka lëshuar të njëjtën sasi CO2 (dioksid karboni) që do të lëshonte një njeri normal në 150 vjet.

“Nga 1 qershori deri më 31 gusht janë kryer 52 fluturime nga avioni privat i Lionel Mesit. Sipas “L’Equipe”, rreth 30 nga fluturimet e kryera nga avioni i “Pleshtit” ishin ndërkontinentale, nga të cilat 14 ishin transatlantike dhe shkaktuan nivele ekstreme të emetimeve të dioksidit të karbonit.

Udhëtimi i bluve në Lille, e qeshura e Kylian Mbappé dhe “jahti me rërë” i Christophe Galtier…. Indinjata dhe polemika janë lidhur muajt e fundit për avionët privatë, mjetet e preferuara të transportit për futbollistët.

Në mars, Didier Deschamps dhe grupi i tij morën një të tillë për të udhëtuar nga Lille nga Paris. Gjysmë ore fluturim për të kaluar 250 kilometra. Një udhëtim larg të qenit i pakapërcyeshëm nga trajneri,”- shkruhet ndër të tjera në artikull.

Leo Messi ndotësi më i madh i ambientit, një njeriu të zakonshëm do i duheshin 150 vite, argjentinasit vetëm për 3 muaj

L’equipe ka publikuar edhe një hartë ku shihen një sërë udhëtimesh mes Argjentinës dhe Shteteve të Bashkuara, 5 prej të cilave midis Buenos Aires dhe Majamit.