Derbi i takon Tiranës, bardheblutë i japin leksione Partizanit me një lojtar më pak

Gola, VAR dhe emocione pafund. Ndryshojnë protagonistët, por jo përfundimi, kryeqyteti mbetet bardheblu, me Tiranën që feston sërish në derbi.

13,500 tifozë në “Air Albania” shijuan një sfidë të fortë, të fituar për çdo top, por në fund ai që bëri diferencën ishte Redon Xhixha, autor i një “dopjetë”. Fati dukej si ishte me bardheblutë teksa gjyqtari i takimit me ndihmën e sistemit VAR akordojë një penallti në favor të Tiranës.

Nga 11 metra distanca, Rexhepi bën heroin duke i kuptuar krahun Xhixhës. Fati dukej se kaloi nga ana tjetër e kryeqytetit, teksa në minutën e 35-të, Bruno Lulaj i ndëshkua me karton të kuq pas një ndërhyrje ndaj Skukës duke lënë Tiranën me 10-të lojtarë.

Atëherë kur më pak pritej, në limitet e pjesës së parë, Xhixha përfitoi nga një gafë e portierit Rexhepi duke kaluar Tiranën në avantazh dhe tifozët bardheblu në delir. Në fraksionin e dytë, Partizani s’postoi rivalët në gjysmëfushë, por fati nuk ishte me “demat” që flirtuan me golin e barazimit në më shumë se një herë.

Të hedhur përpara, të kuqtë harruan sërish Xhixhën, me sulmuesin që përfitoi duke realizuar një super gol, kompletoi “dopjeten” e tij personale duke blinduar fitoren e Tiranës.

Ekipi i kuq e mbyll ndeshjen me një lojtar më pak, pas daljes me të kuqe të Matondos (Për shkak të një ndërhyerje)Ekipi i Shehit merr një sukses me forcë dhe karakter, mban kryeqytetin bardheblu dhe afron Tiranën me vetëm një pikë larg kreut që vijon të mbahet nga Partizani.