LUFTA DHE COVID / Putin dhe Xi Jiping, dy liderët që po fusin botën në kaos

Nesër, më 9 Maj, mbahet parade e fitores në Rusi, një festim që shënon fundin e Luftës së Dytë Botërore dhe fitoren e Rusisë ndaj Gjermanisë. Këtë herë kjo festë do të jetë ndryshe, e këtu është ndalur The Sun.

Media e njohur britanike shkruan se festa, do të vijë në një kohë kur Rusia ka pushtuar Ukrainën. Sipas tyre, vetë Putini do të mbahet mend si Presidenti rus që e ktheu vendin e tij në kombin më të përbuzur në tokë, një shtet mashtrues që kërkoi të asgjësonte një komb trim që forcat e tij të armatosura të paaftë nuk mundën – dhe nuk do ta pushtojnë kurrë.

Dita e Fitores së këtij viti në Moskë shënon një dështim rus të përmasave historike. Pothuajse gjashtë milionë ukrainas u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre dhe dhuna e çmendur e Rusisë e ka shtyrë planetin më afër konfliktit bërthamor sesa ka qenë për një jetë.

Nuk do të ketë fitore për Putinin apo Rusinë në Ukrainë. Pavarësisht se sa qytete shkatërron Rusia, apo sa të pafajshëm përdhunohen, torturohen dhe vriten.

Dështimi i tmerrshëm i Rusisë dhe i Putinit shihet qartë. Po në një linjë me Putinin, ecën edhe Presidenti i Kinës Xi Jinping.

Pikërisht në momentin që Putini zbulohet si një diktator i dobët, i mashtruar, i cili ka bërë lëvizjen që do ta përfundojë atë, Xi Jinping e ka çuar vendin e tij në një qorrsokak që do të shtypë fantazinë e Kinës për dominimin e botës.

Politika “zero Covid” e Xi – duke u përpjekur për të zhdukur koronavirusin me bllokime të detyruara brutalisht – e ka shtyrë Kinën në pikën e thyerjes ekonomike, sociale dhe politike.

Ndërsa bota e lirë mëson të jetojë me Covid-in, Shanghai – popullsi 26 milionë – ka qenë në mbyllje drakoniane për më shumë se një muaj.

Në gati 50 qytete të përhapura në të gjithë Kinën, skenat në Shangai po përsëriten, me rreth 370 milionë qytetarë kinezë aktualisht nën një formë bllokimi.

Të jesh i uritur, duke u çmendur. Jo një vështrim i shkëlqyeshëm për Presidentin Xi, i cili ka paralajmëruar me errësirë për “çdo dobësim” nga politika e tij e çmendur e zero Covid.

Në fillim të pandemisë, Kina tha se po mposhtte virusin që eksportoi në botë. Presidenti Xi u mburr, “pandemia dëshmon edhe një herë epërsinë e sistemit socialist me karakteristika kineze”.

Xi e di se përfundimi i bllokimeve do të lejonte variantin shumë të transmetueshëm të Omicron të shqyejë një popullatë të rrallë dhe të dobët të vaksinuar. Pasojat do të ishin të tmerrshme.

Dhe kështu, Kina marshon në rrugën e zero Covid drejt askund, pa asnjë rrugëdalje në horizont. I gjithë ky është një lajm katastrofik për Xi Jinping, i cili ende shpreson se kongresi i 20 nëntorit i Partisë Komuniste Kineze do të zgjasë mandatin e tij në detyrë pafundësisht.

 

j.l./ dita