Lufta në Ukrainë, OBSH fillon të mbledhë prova për krime lufte në spitale, vendimi që ka marrë ndaj Rusisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) po mbledh prova për tw hetuar krimet e luftës në objektet e kujdesit shëndetësor në Ukrainë, shkruajnë mediat e huaja.

Drejtori i Emergjencave të OBSH-së, Mike Ryan, në një vizitë të paparalajmëruar së bashku me shefin e OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha në një konferencë për shtyp se ishte përgjegjësi e qartë e palëve ndërluftuese për të shmangur sulmin ndaj objekteve shëndetësore, megjithatë OBSH kishte dokumentuar tashmë 200 sulme në spitale dhe klinika në vendi.

“Sulmet e qëllimshme në objektet e kujdesit shëndetësor janë një shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar dhe si të tilla – bazuar në hetimin dhe atribuimin e sulmit – përfaqësojnë krime lufte në çdo situate.

Ne vazhdojmë të dokumentojmë dhe të dëshmojmë për këto sulme… dhe kemi besim se sistemi i OKB-së dhe Gjykata Penale Ndërkombëtare dhe të tjerët do të ndërmarrin hetimet e nevojshme për të vlerësuar qëllimin kriminal pas këtyre sulmeve”, tha Ryan.

Rusia ka mohuar akuzat e mëparshme nga Ukraina dhe vendet perëndimore për krime të mundshme lufte dhe gjithashtu ka mohuar të ketë shënjestruar civilët në luftë.

400 objekte shëndetësore ‘të shkatërruara ose të dëmtuara’

Ryan tha se 200 rastet nuk përfaqësonin tërësinë e sulmeve ndaj objekteve mjekësore të Ukrainës, vetëm ato që OBSH i kishte verifikuar.

Kyiv ka thënë se ka pasur rreth 400 sulme të tilla që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha të enjten se trupat ruse kishin shkatërruar ose dëmtuar rreth 400 institucione të kujdesit shëndetësor në Ukrainë.

Mesazhi im për të gjithë popullin e Ukrainës është ky: “OBSH qëndron pranë jush… Ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Federatës Ruse që të ndalojë këtë luftë.

Vendet anëtare të OBSH-së do të shqyrtojnë të martën një rezolutë kundër Rusisë që përfshin mbylljen e mundshme të një zyre të madhe rajonale në Moskë.

Draft rezoluta ndalon pa sanksione më të ashpra, si pezullimi i Rusisë nga bordi i agjencisë globale të shëndetit të OKB-së, si dhe një ngrirje e përkohshme e të drejtave të saj të votës, thanë tre burime diplomatike dhe politike.

Drafti, i përgatitur kryesisht nga diplomatët e BE-së dhe i dorëzuar në zyrën rajonale të OBSH-së për Evropën këtë javë, pason një kërkesë nga Ukraina të nënshkruar nga të paktën 38 anëtarë të tjerë, përfshirë Turqinë, Francën dhe Gjermaninë.

Moska i quan veprimet e saj që nga 24 shkurti një “operacion special ushtarak” për të çarmatosur Ukrainën dhe për ta çliruar atë nga ai që e quan nacionalizmi anti-rus të nxitur nga Perëndimi.

Ukraina dhe Perëndimi thonë se Rusia nisi një luftë të paprovokuar agresioni.