Milan fiton me mund, Pioli nuk gabon asnjë lëvizje, por i befason të gjithë: “Është ende herët…”

Milani ngrihet, bie dhe ngrihet sërish: në Empoli 15 minutat e fundit ishin thjesht piroteknikë, me protagonistët absolutë të kuqezinjve të një fitoreje të dëshiruar dhe të kërkuar përtej gjithçkaje dhe të gjithëve. Tre pikë që kanë një peshë specifike të madhe, për moralin dhe për grupin.

Jo për renditjen, sepse Stefano Pioli ishte kategorik në fund të ndeshjes, me fjalë të qarta dhe me ide shumë specifike. Trajneri kuqezi arriti ta zgjidhte ndeshjen falë intuitës së tij: golat vendimtarë erdhën nga lojtarët e stolit dhe te paktivizuar si Rebic dhe Ballo-Tourè dhe nga këmbëngulja për të mos zëvendësuar një lojtar, Leao, i cili mund të jetë gjithmonë vendimtar herët a vonë.

“Lojtarët e mi më emocionojnë gjithmonë, edhe pse duhet të shënonim në gjysmën e parë në një ndeshje shumë intensive. Ishte fitorja e grupit. Por ne nuk jemi më të rinj, jemi gati të përballemi edhe me ndeshje si kjo”

Aq intensive sa efektet u ndjenë te disa titullare, të cilët u rrëzuan në fushë pas lëndimeve: fillimisht Saelemaekers, pastaj Calabria, në fund Kjaer. Te mund te kene mbyllur vitin dhe t’i shohim serish ne fushe ne janar te vitit 2023.

Një pllakë që dhemb dhe që i shtohet zgjedhjeve të tjera nga ekipet kombëtare, me Maignan dhe Theo Hernandez: “Kam një skuadër shumë të madhe”, megjithatë kujton Pioli, “lëndimet ndodhin dhe dëmtimet muskulore janë rritur me 20% në çdo ekip”.

“Tani do të shohim dhe analizojmë. Kjaer e kishte nisur me kombëtaren, Calabria nuk ishte shumë mirë deri të martën. Lëndimet e muskujve janë rritur me 20% në 5 ligat më të mira evropiane. Por ne duhet të përmirësohemi në këtë, sepse na duhet një grup i madh për të përballuar angazhimet e shumta. Të gjithë janë të domosdoshëm”.

Megjithatë ky Milan duket më i fortë dhe më kokëfortë edhe se perëndeshë me sy të lidhur që kthehet në drejtime të tjera. Për t’i lejuar kuqezinjtë t’i përgjigjen në mënyrën më të mirë liderit Napoli, gjithmonë në distancë, tre pikë, ato të humbura në ndeshjen direkte.

Por Pioli nuk i përshtatet kesaj teorie dhe është i prerë për këtë: “Klasifikimi? Është ende herët, nuk po e shikojmë ende…” Për këtë pritet maji, mundësisht nga lart poshtë sic ndodhi ne fund te sezonit te shkuar. “Jam i kënaqur me gjithë paraqitjen e ekipit. Atëherë është e qartë se duhet të shënojmë më shumë dhe kemi pranuar diçka shumë. Nëse do të mund të vuanim pak më pak do të ishte shumë më mirë”.