Milan-Napoli, emergjencë në sulm: të gjitha zgjidhjet për Piolin!

Me suksesin ndaj Sampdoria, Milani rikthehet te zhbllokohet dhe psikologjikisht ne transferte pasi kishte barazuar ndaj Sassuolos dhe Atalanta-s. Kuqezinjtë morën një fitore të karakterit, duke rikthyer epërsinë dhe duke mposhtur Sampdorian edhe pse mbeten me dhjetë lojtarë pas daljes me te kuq te Leaos!

Një fitore solide që nxjerr në pah edhe një herë vendosmërinë e këtij grupi, të aftë për të nxjerrë më të mirët në vështirësi. Vështirësitë këtë herë erdhën me përjashtimin e Rafa Leaos në minutat e hapjes së pjesës së dytë të ndeshjes së Ferraris. Prandaj kuqezinjtë kanë fituar tre pikë shumë të rëndësishme, por tani ka një emergjencë serioze në sulm për ndeshjet e ardhshme.

Në fakt, nëse në fillim të sezonit batanija ishte e shkurtër në mesfushë, tani mungojnë alternativat në sulm, dhe veçanërisht në funksion të ndeshjes së rëndësishme të së dielës së ardhshme në San Siro kundër Napolit. Në Ligën e Kampionëve me Dinamon e Zagrebit do të jetë ende Leao dhe për këtë arsye ai duhet të ndryshojë pak, me Piolin që do të kërkojë “ore shtese” nga Giroud përpara dhe që ndoshta do t’i japë hapësirë ​​Brahim Diazit.

Me napolitanët, megjithatë, problemet më të mëdha lindin, sepse skualifikimi i portugezit i shtohet problemeve fizike të Ante Rebic dhe Divock Origit. Zgjidhjet që mund të zgjidhte tekniku emilian janë të ndryshme, edhe nëse të gjitha të improvizuara dhe emergjente. E para sugjeron përshtatjen e De Ketelaere në të majtë në vend të Leaos, edhe atje belgu nuk ka luajtur kurrë dhe vetë Pioli tha se e sheh më mirë kur e nis në zonën qendrore.

Një tjetër ide të çon te Rade Krunic, xholi i Milanit, i cili shpesh mbyllte vrimat në këto situata, duke mbuluar të gjitha rolet e mesfushës. Boshnjaku duhet të jetë sërish i disponueshëm dhe përfaqëson një zgjidhje majtas lart në 4-2-3-1, ndonëse shumë i detyruar.

Ndryshe ka nga ata që mendojnë për një rikuperim të mundshëm të Origit dhe për rrjedhojë një orientim të mundshëm drejt 3-5-2.

Ish-lojtari i Liverpool-it do të bashkohej me Olivier Giroud, me kusht që ky i fundit të mos vuajë nga lodhja nga shumë ndeshje dhe Theo Hernandez dhe Sergino Dest do të luanin si mbrojtes dhe mesfushor krahu. Zgjidhje të ndryshme për Piolin, edhe pse duhet të shihet se si do të vijojnë rikuperimet e të lënduarve dhe nëse nuk do të lindin më probleme me ndeshjen e Champions League kundër Dinamos.