Milan, nuk kishte ndodhur prej 11 vitesh: shifra e pabesueshme!

Pas fitoreve të Napolit dhe Interit, Milani u thirr të përgjigjej dhe e bëri këtë. Tre pikë të çmuara arritën kundër Sampdorias në Xhenova, por edhe të djersitura. Në fillim të pjesës së dytë, përjashtimi i Rafael Leaos komplikoi planet e skuadrës së Stefano Piolit.

Thene kjo, i dhënë megjithate moral dhe besim kundërshtarëve. Pas barazimit të Sampdorias, ishte një penallti e Olivier Giroud që i dha sukses kuqezinjve. Vendasit u përpoqën me të gjitha mënyrat për të shënuar sërish dhe për të rrëmbyer të paktën një pikë, por nuk ia dolën.

Për Djallin ishte fitorja e parë jashtë fushe për këtë sezon. Deri më tani vetëm fitore në shtëpi, ndërsa para ndeshjes me Marassi kishin ardhur vetëm barazime nga San Siro. Kundër Sampdorias janë zhbllokuar më në fund djemtë e Piolit.

Edhe nëse skuadra e Marco Giampaolos nuk e nisi mirë kampionatin, prapëseprapë nuk ishte e lehtë të kalonte më të mirën nga dhjetë kundër njëmbëdhjetë për pothuajse të gjithë pjesën e dytë.

Gazetari Giuseppe Pastore theksoi se, duke hequr ndeshjen e pabesueshme Bologna-Milan të vitit 2017 në nëntë kundër njëmbëdhjetë, Milani nuk kishte mundur të gjente golin e fitores në një ndeshje në të cilën ata e kishin parë veten në inferioritet, prej njëmbëdhjetë vitesh.

Hera e fundit që ndodhi ishte në Catania kundër Milan më 29 janar 2011, kur Mark van Bommel u përjashtua me karton të kuq me rezultatin 0-0. Në pankinën e skuadrës siciliane ishte Diego Simeone, i cili së fundmi kishte zëvendësuar Giampaolo-n.

Kur je me nje me pak nuk është kurrë e lehtë t’i imponosh lojen tende kundërshtarit, pavarësisht nga vlera e tij. Milan ia doli dhe mori tre pikë shumë të rënda në Genoa.