Milani ka zbuluar se ka një problem që nuk e dinte (dhe Pioli ka gabimet e tij)

Tre lojtarë të ndëshkuar, sepse nuk është e lehtë t’i qendrosh mbrapa ne kete moment. Dy zëvendësime, edhe pse Stefano Pioli do të thotë se vetëm njëri nga të dy ka qenë i motivuar nga frika e kartonit te dyte te verdhe.

Një penallti e siguruar për një veprim te gabuar dhe te nxituar të kryer nga Dest. Ndikimi i Kvaratskhelia në mbrojtjen e Milanit ishte shka9tërrues, ai lodhi lojtarët dhe trajnerin e kundërshtarëve me lëvizjet e tij, ndryshimet e papritura të ritmit dhe drejtimit, përshpejtimet në ngushtica.

Top dhe vrap, ishte gjemb në këmbë. Kur gjeti një hapësirë ​​(një nga të paktat) rrëshqiti në indin shumë të ngushtë që djalli i kishte qepur për ta neutralizuar dhe hapi një të çarë.

Brenda Dest dhe Kalulu, jashtë Calabria dhe Kjaer për të parandaluar që skuadra të vuajë dhe të rrezikojë përsëri atje, për t’u mbrojtur nga frika e një tjetër kartoni të verdhë dhe një të kuqe.

Lëvizja e Piolit në fillim të pjesës së dytë rezultoi fatkeqe, si për naivitetin e bërë nga ish-mbrojtësi i Barçës, ashtu edhe për efektet e dëmshme në strukturën e repartit, të theksuara nga veprimi që çoi në aksionin e dyfishimit të Napolit.

Një çështje ekuilibri dhe njollash të fshehura keq, të kompensuara nga potenciali sulmues dhe cilësia e lojës, të cilat janë shfaqur edhe në Champions League, në Salzburg si dhe në shtëpi me Dinamon e Zagrebit. Dhe nëse në ligë mbrojtja e Milanit është më e keqja në mesin e gjashtë për 8 golat e grumbulluar (krahasuar me 5 për Napolin dhe Lazio, 3 për Atalantën dhe 7 për Udinese), ka diçka për të korrigjuar.

Në rastin e Destit, gabimi në vlerësim dhe tërbimi agonist kanë sjellë trazira: ai humbet kohën e ndërhyrjes, i jep një goditje gjeorgjianit dhe i shërben Azzurrit në një pjatë të argjendtë penalltinë e dhënë me Var. përvoja dhe vetëkontrolli, doli të ishte një fatkeqësi.

Pse e vendosi Pioli në vendin e Calabria? Zyrtarisht për shkak të një problemi muskulor të mbrojtësit, por ndjesia që e ktheu atë vendim ishte frika dhe një tepricë besimi dhe sigurie që edhe ai mund të mjaftonte për të frenuar daljet e Kvaratskhelia.

Veprimi që çon drejt golit të Simeone është emblematik. Mario Rui godet krosin dhe e dërgon topin drejt në atë zonë bosh mes Tomorit dhe Theo Hernandez në të cilën Simeone u fut me kokë me Zerbin si mburojë dhe Zielinski në anën tjetër (por në një pozicion më të izoluar në kufirin e zonës ) për të terhequr mbrojtësit.

Milani ka zbuluar se ka një problem që nuk e dinte (dhe Pioli ka gabimet e tij)

Dhe vetë Tomori në vështirësi u kujtua vone kur argjentinasi kishte fituar kohen dhe ishte hedhur. Në dy momente të spikatura, qëndrueshmëria e mbrojtjes, e cila kishte qenë çelësi i Scudetto-s së Milanit, tregoi të çara shqetësuese. Dhe Pioli, i pa përjashtuar nga faji për humbjen në San Siro në përballjen direkte, kuptoi se kishte një problem që nuk e dinte…

Nje problem qe u shfaq ne derbi sidomos kur shkuan 3 futbolliste te Brozovic duke zbuluar zonen, ashtu si ndaj Salzburg, por ashtu edhe ndaj Dinamo Zagrebit. Ok presingut, por me logjike dhe jo me kot…