Milani sonte luan ndaj Chelsea-t pas 23 vitesh, Pioli: “Ndryshimi na vuri në vështirësi”

Milan do të takohet sonte me Chelsean në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve duke shpresuar të vazhdojë fillimin e tyre të pamposhtur në kompeticion, dhe Stefano Pioli beson se ata kanë gjithcka atë që duhet për ta bërë këtë.

Milani do të përballet kundër Chelsea-t për herë të parë në 23 vjet, duke synuar të ruajë ose potencialisht të zvogëlojë diferencën e tyre prej tre pikësh me skuadrën e Premier League, me djemtë e Stefano Piolit që kanë marrë katër pikë nga dy ndeshjet e para në grup kundër Red Bull Salzburg. (larg) dhe Dinamo e Zagrebit (në shtëpi).

Pioli u intervistua nga Prime Video përpara ndeshjes kundër Chelseat sonte. “Përvoja që patëm në Champions League sezonin e kaluar, kundër kundërshtarëve të mëdhenj, ishte një debutim kaq emocionues dhe stimulues, por po aq i vështirë kundër ekipesh të medha.  Na ka parë të rritemi. Unë i shoh lojtarët e mi sigurisht më shumë te vetëdijshëm dhe sigurisht më te plotë nga pikëpamja mendore.”

Për Potterin: “Ai është një trajner modern që përpiqet të zbatojë një futboll agresiv, dinamik, proaktiv. Ndryshimi i papritur i trajnerit na ka krijuar disa vështirësi edhe ne sepse kemi patur vetëm dy ndeshje për ta studiuar.

Por nga njëra anë, më mirë, kemi më pak punë për të bërë. Lojtarët e Chelseat të gjithë kanë kualitete të shkëlqyera dhe një nivel të shkëlqyer teknik, kështu që sigurisht që na pret një lojë e komplikuar.”

Për dallimet mes Serie A dhe Champions League: “Vetëm dy gjëra janë të ndryshme: fushat ku ne luajmë që të lejojnë të luash futboll të nivelit të lartë, si teknikisht, ashtu edhe për nga ritmi. Dhe gjyqtarët janë të ndryshëm: ka më pak protesta dhe për këtë arsye intensiteti dhe ritmi i ndeshjes janë të larta.”

Për Tonalin: “Është një djalë që po arrin nivele shumë të larta. Ai është një djalë që është gjithmonë i disponueshëm, i qetë, i buzëqeshur.” Për Giroud: “Ai nuk është vetëm një lojtar i madh dhe një kampion i madh, por ai është një person me një thellësi të jashtëzakonshme.

Kur ishte telefonata e parë me video, para se të mbërrinte këtu, si Maldini ashtu edhe Massara kishin ndjesinë e të paturit përballë një lojtari të nivelit të lartë, gjë që do të kishte ngritur nivelin e të gjithë ekipit.”

Për Ibrahimovic: “Për mua ai është numri një. Një kampion i mentalitetit, teknikës, konkurrencës dhe më pas zbulova një person shumë inteligjent dhe shumë të këndshëm. Ai duhej të zhytej në një realitet ku skuadra nuk kishte fituar kurrë, ku lojtarët e rinj duhej të përmirësoheshin dhe stimuloheshin, të përkëdheleshin herë pas here.

Dhe ai e bëri atë me ndjeshmëri dhe inteligjencë të jashtëzakonshme. Shpresoj të jem në gjendje ta gjej atë në fushë në janar”. Për Leao: “Qëndrimi i tij dhe buzëqeshja e tij në fytyrë nuk korrespondojnë me Rafael ne brendesine e tij. Një djalë shumë inteligjent, shumë i ndjeshëm.

Më pëlqen shumë sepse më dëgjon. Unë i them atij çdo ditë të mos jetë kurrë i kënaqur, sepse kushdo që ka potencialin që ai ka, duhet ta shfrytëzojë atë në maksimum dhe pastaj të arrijë vërtet majat e botës.”