Milani zbulon një gjigant në mbrojtje! Shpëton dy gola në 3 minuta. Ishte debutimi i tij (VIDEO)

Milani ka marrë tre pikë të arta pas fitores 1-2 ndaj Veronës, duke u rikthyer në vendin e tretë të renditjes. Kuqezinjtë u përpoqën shumë për të arritur kete sukses pasi skuadra e Bocchettit gjithashtu arriti të gjente një barazim në pjesën e parë dhe më pas u rrëzua vetëm në finale pas golit të fitores së Tonalit.

Një natë, ajo e ‘Bentegodi’, ku pa mesfushorin e Milanit dhe të sapoardhurit, si Rebic dhe Origi, të cilët u futen mirë dhe po ashtu i pëlqyen shumë Piolit.

Trajneri i kuqezinjve foli për këtë në fund të lojës, duke nënvizuar edhe paraqitjen e një prej lojtarëve që u hodh në fushë nga trajneri i Djallit në minutën e 83-të: Malick Thiaw.

Mbrojtësi i lindur në vitin 2001, i cili erdhi verën e kaluar nga Schalke 04, u ble plotësisht për rreth 5 milionë euro në pjesën fikse dhe 2 në bonus. Para nates se sotme ai nuk kishte luajtur ende, por Pioli donte që ai të përforconte mbrojtjen në minutat e fundit nga sulmi i Veronës. Dhe debutimi i tij ishte vendimtar.

Pasi ka hyrë në fushë në vend të Leaos, Thiaw ka meritën se ka hyrë menjëherë i përqendruar në fushë dhe ka mundur të mbrojë portën nga sulmet e Verona-s. Në minutën e 87-të topi i vendosur në qendër nga Veloso nga e majta përfundon në këmbët e Piccoli-t, i cili me një goditje të sigurt godet në portë, por mbrojtësi i ri gjerman, në një hapje, arrin të prese goditjen e ish-sulmuesit të Atalantës.

Një shpëtim që është gati një gol për Milanin, por ata nuk mund të dalin nga gjysma e tyre, të shtypur nga një Verona e bindur se mund të barazojnë ndeshjen.

Milani zbulon një gjigant në mbrojtje! Shpëton dy gola në 3 minuta. Ishte debutimi i tij (VIDEO)

Dhe më pas në zhvillimet e goditjes nga këndi, Verona e gjeti edhe një herë topin për të shënuar 2-2 por Djuric, i cili po gjuante në portë me një goditje të sigurt, gjen serish nje mur perpara tij, Thiaw i cili në minutem e 90 bën shpëtimin e dytë vendimtar.

“Të mos harrojmë që Thiaw, Dest dhe Vranckx kanë ardhur më pak se dy muaj më parë, janë të rinj, vijnë nga liga të ndryshme dhe metodologji të ndryshme, por kanë potencial të madh dhe vullnet për të punuar”, tha Pioli në fund të lojës.