Milani zgjedh gjermanin e talentuar, por tani klubi ka një pikëpyetje të madhe!

Përfundimisht, pasi hetoi disa profile te ndryshme per kosto ekonomike dhe aspekte teknike, Milani vendosi të transferonte Malick Thiaw, duke i dhënë fund një herë e mirë telenovelës në lidhje me mbrojtësin.

Kuqezinjtë e përcaktuan marrëveshjen me Schalke 04 mbrëmë në bazë të rreth 6 milionë eurove, me lojtarin që po përgatitet të nënshkruajë një kontratë pesëvjeçare. Gjermai mberriti sot ne Malpensa dhe neser ne mengjes ka vizitat mjekesore.

Thiaw u ndoq për një kohë shumë të gjatë nga Maldini dhe Massara, edhe pse ai nuk ishte profili kryesor në treg, edhe sepse ideja e parë ishte investimi i madh te Sven Botman.

Kërkesat shumë të larta nënkuptonin gjithashtu se marrëveshja nuk mund të fillonte në janar. Tani, megjithatë, pas vlerësimeve të ndryshme, klubi ka vendosur për gjermanin. Klasa e vitit 2001 është përforcimi që Stefano Pioli priste të plotësonte listën e mbrojtesve së bashku me Tomori, Kalulu dhe Kjaer. Tani duket se pas Djallit më në fund mund të konsiderohet i plotë.

Megjithatë, ka një pikepyetje për te zgjidhur, sepse për momentin Milani e gjen veten me pesë qendërmbrojtës, që për një mbrojtje me katër lojtarë është paksa e lartë.

Në këtë mënyrë dikush rrezikon të gjejë shumë pak hapësirë ​​gjatë sezonit dhe i dyshuari i parë është Matteo Gabbia. Për këtë arsye drejtuesit e kuqezinjve po bëjnë vlerësime të kujdesshme.

Mbrojtësi i ri deri më tani konsiderohej i palëvizshëm dhe i gatshëm për të nisur sezonin me grupin, por ardhja e Thiaw ka ndryshuar gjërat dhe tashmë ekziston mundësia e një huazimi. Në të kaluarën është bërë nën drejtimin e Sampdorias, por për momentin skuadra më e interesuar duket të jetë Empoli i Paolo Zanettit.