“Në Londër mund të humbësh edhe me titullarët, por diçka tjetër më shqetësoi te Milani”

Mario Sconcerti ka analizuar paraqitjen e Milanit ne Champions te Corriere della Sera. Gazetari i njohur tregon arsyet e humbjes. “Një gjë e saktë për të folur për Milanin në Londër është të konsiderosh mungesat për shkak të lëndimeve, por edhe të kuptosh se paraqitjet e gabuara që ishin në fushë peshonin shumë më tepër. Nuk ishte Leao i zakonshem, aq sa për t’i shkaktuar sulmet te gjitha te rreziksjme.

Leao-s i mungonte veçanërisht Theo Hernandez, ajo hapësirë ​​e çmendur qe e shohim cdo fillim aksioni. Por nuk kishte as Bennacer, i mbyllur mes Kovacic dhe Mount, menjëherë nervoz pas kartonit te verdhe. Tomori gjithashtu ka munguar, siç ka ndodhur këto kohë. Mbi të gjitha mungonte De Ketelaere.

Nuk është faji i tij për fatkeqësinë e vogël, por është e gjitha modestia e tij e zgjatur e shumë shfaqjeve. Mendova se loja e madhe në Evropë do ta tundte dhe do ta ndihmonte të rifitonte një ndjenjë me klasin e tij, por ai as që u shfaq kurrë.

Dallimi i vërtetë ishte fizik. Chelsea ishte i pari në të gjitha topat, fitoi pothuajse të gjitha dyluftimet. Kur ke këto dallime duhet të dalesh me një teknikë që këtë herë Milani nuk mundi ta gjente. Humbja nuk është problem, ne fushen e Chelsea mund të humbësh edhe me të gjithë titullaret”.

“Është ndeshja ne teresi, plot gabime për të dhënë një sinjal të keq. Nëse De Ketelaere nuk i bashkohet grupit shpejt, Tonali dhe Bennacer do të kenë gjithmonë një kundërshtar më shumë. Dhe Saelemaekers, i cili ka qenë gjithmonë balancuesi i errët i ekipit, do të mungojë për një kohë të gjatë.

Grupi është i komplikuar, por në krye është Salzburgu, jo Reali. Kundërshtari mbetet Chelsea. Një vlerësim bazë mbetet edhe për Piolin: katër pikë në tre ndeshje janë të pakta në një grup si ky. Ishte e drejtë të pritej më shumë në përgjithësi”.