“Një det me budalliqe”: Ambrosini zbulon të vërtetën për Milan-Liverpool 2005

Massimo Ambrosini, ish-lojtar i Milanit dhe komentator televiziv, ka folur për ndeshjen e sotme mes Milanit dhe Juventusit për të përjavshmen Sportweek.

Parashikimi i tij: “Bilanci varet qartë nga ana e Milanit. Përtej rezultatit të mbrëmjes së sotme, rruga e ndjekur, zgjedhjet e mara nga korporata dhe ato teknike e kanë çuar Milanin përpara.

Ne kurrë nuk duhet të heqim dorë nga Juventus dhe ta quajme të vde*kur, por nga pikëpamja strategjike, Milani fillon përpara dhe duket se ka hedhur ato tullat e para qe tashme jane bere solide.

“Allegri? Ai po e ka të vështirë të kuptojë se ambienti që ka gjetur është i ndryshëm nga ai që ka lënë pas. Juventusi me të cilin ai fitoi 5 tituj ligë përbëhej nga lojtarë të mëdhenj që kishin ide dhe një forcë që ishte gjithashtu e brendshme për këtë, pak më pak të gatshëm.

Me pak fjalë, vështirësitë e Allegrit varen edhe nga materiali që ka gjetur”.  Massimo Ambrosini e njeh mirë mjedisin në një ndeshje si Milan-Juventus, në fakt ai luajti shumë në vitet e tij te Milani midis 1995 dhe 2013.

Duke folur për Champions League, në vitin 2005 kuqezinjtë humbën një finale kundër Liverpool në Stamboll. Të gjithë e mbajnë mend mirë atë që ndodhi atë natë. Ambrosini, i intervistuar nga La Gazzetta dello Sport, mohoi që skuadra festoi gjatë intervalit:

“U thane shumë budallallëqe. E vërteta është se në pesë minutat e para, të ulur në dhomat e zhveshjes, ne lojtarët po ziheshim. Kishte një dëshirë për të përfunduar punën dhe për të diskutuar se si ta bënim atë. Tensioni ishte shumë i lartë, asgjë tjetër veç të qeshura dhe të kënduarit siç e tregonte dikush me kënaqësi”.