Një goditje ëndrrash, agjenti konfirmon: “Pioli e dashuron atë futbollist, kam respekt për Maldinin”

Ishte një ëndërr e merkatos së transferimeve të Milanit, disa vite më parë. Ishte Leonardo ai që provoi super goditjen, por rezistenca e Claudio Lotitos e pengoi Sergej Milinkovic-Savic të zbarkonte në Milano. Mesfushori duket qartë se vazhdon të vlerësohet nga klubi kuqezi dhe drejtuesit e tij.

E pamundur të mos ndodhe. Futbollisti me kalimin e viteve ka vazhduar të rritet, duke u bërë gjithnjë e më i fortë. Gjatë sesioneve të ndryshme të merkatos të transferimeve, emri i Savic është lidhur me skuadra të ndryshme, përfshirë Milanin, por përballja me Lotiton është jashtëzakonisht e ndërlikuar.

Në fakt, ne nuk kemi parë ndonjë negociatë reale. Serbit i skadon kontrata në vitin 2024, tani realisht po përballet me një udhëkryq, lamtumirë apo rinovim. Agjenti, Mateja Kezman, i intervistuar nga Corriere dello Sport, ka folur për të ardhmen e tij:

“Nëse nuk ndodhin mrekulli në tre ditët e fundit, ai do të qëndrojë me Lazion. Derisa… koha do ta tregojë. Këtë verë asnjë klub nuk ishte gati të paguante atë që kërkoi Lotito, kështu që nuk mendoj se situata do të ndryshojë. Ne janar? Gjithçka varet nga Kupa e Botës, gjithçka është e mundur”.

Çmimi?” Lotito po fliste për 100 milionë euro dhe nëse shikoni se si luan ai ndoshta kishte të drejtë por Lazio nuk ka fituar trofe të mëdhenj në Europë kështu që mund të them se 100 milionë janë shumë”. Agjenti flet për interesimin e klubeve angleze, nga Arsenali, duke kaluar nga Newcastle dhe Chelsea, më pas fokusohet te italianët.

Nga Juventusi te Milan: “Të gjithë te Juventus e duan lojtarin. Unë kam folur për të shumë shpesh në të kaluarën. Por realiteti tani është se projekti Sergej është shumë i shtrenjtë për ta. Ishin të qarta dhe korrekte”.

Interesi i kuqezinjve – “E njëjta gjë vlen edhe për Milanin. Pioli e dashuron lojtarin, të gjithë në klub. Kam respekt të madh për Maldinin, fillimisht si lojtar dhe tani si menaxher, një person i ndershëm dhe i drejtpërdrejtë”.