NOTAT E NDESHJES | Alexis me dy fytyra, Leao vendimtar. Pobega: gol dhe gëzim

Milani ka fituar pa probleme 3-1 ndaj Dinamo Zagreb në ndeshjen e dytë të  fazës së grupeve në Champions League. Golat për kuqezinjtë u realizuan nga Giroud 45′, Saelemaekers 47′, dhe Pobega 77′, ndërsa miqtë kishin ngushtuar më parë shifrat me Orsic 56′. Milan mban vendin  e parë në Grupin e E me 4 pikë. Notat e ndeshjes

MAIGNAN 6 – Ndërhyrje e shkëlqyer për të mbyllur shtyllën e parë në të majtë të Moharram, pa faj në golin e Dinamos ku eshte mbrojtja ajo qe hapet dhe i jep mundesi.

CALABRIA 6 – Lojë e rregullt, pa dalje te shumta por e kujdesshme edhe në fazën e mbrojtjes duke qene se perballe kishte lojtarin me te mire te Dinamos, Orsic, qe ka shenuar shume gola ne kupat e Europes per kroatet.

TOMORI 6.5 – I përqendruar per te mbyllur Petkovic dhe Orsic, por jo i vemendshem te kombinimet e golit të bukur të 1-2 të Dinamos. Inteligjent dhe vendimtar në vertikalizimin për Leaon në zonë, në episodin e goditjes së penalltisë.

KALULU 6 – Luani gjithmone per top te pare ndaj Petkovic dhe shpesh fitoni duelin. Edhe ai ngec pak te episodi qe sjell golin e Dinamo Zagreb. Amnezi qe duhet rregulluar.

THEO HERNANDEZ 6.5 – Më pak proaktiv përpara si zakonisht, por shumë i kujdesshëm në fazën e mbrojtjes. Zbritja dhe asistimi që çuan në golin 3-1 së bashku me Pobega ishin të shkëlqyera.

BENNACER 6 – Gjuajtje e shkëlqyer nga distanca që pothuajse ia vlente avantazhin në fillim të ndeshjes, i çmuar në mesin e fushës, vrapon shumë dhe sakrifikohet në mbulim (KRUNIC 77′- pa note).

TONALI 6 – Loja e tij e zgjuar por nuk eshte ne nivelet qe pritet, ndoshta dhe i lodhur dhe sidomos sepse ka vrapuar shume per te mbuluar edhe kundershtarin. (POBEGA 67′- 6.5 Paraqitje pozitive e mesfushorit qe hyn me shpirtin luftarak dhe gjen nje gol te bukur).

SAELEMAEKERS 6.5 – Pak i mërzitshem në pjesën e parë, ku nuk mund të futet në lojë. Më pas gjen ate prekje qe duhet,  duke hapur pjesën e dytë me një futje të bukur brenda zone dhe golin e 2-0 me koke (MESSIAS 77′- nuk u mor vesh roli qe luajti sot dhe nuk ka note).

BRAHIM DIAZ 6 – Nisje dinamike, e dëshirës, ​​por me pak saktësi. Preku shumë topa, provoi si rrugën personale ashtu edhe atë të asistimit, duke i shërbyer mirë Leaos në fushë të hapur. Megjithatë, i mungon pak cilësia në përfundim.

LEAO 6.5 – Kur e sheh me topin e di se do te sajoje dicka por shpesh vetekenaqet dhe ky eshte nje limit i tij edhe mendor. Fiton penallti, jep asist, nis aksione dhe koridore te bukura. Duhet te beje me shume.

GIROUD 6.5 –  Olivier Giroud nuk lodhet, ose me sakte, nuk kerkon te zevendesohet. Jo aq mire 20 minutat e para, pastaj me mire dhe deri te penalltia qe shenon. KETELEARE 67′- pa note, nuk ndikoi ne njdeshje aspak).