NOTAT E NDESHJES | Supriza e ndeshjes vjen nga mbrojtja, Leao i bën për aspirina kundërshtarët! Theo tren, por Bennacer….

Milani ka marrë një tjetër fitore të rëndësishme në kampionat, duke mundru me rezultatin 2-0 Juventusin në “San Siro”. Në fund të pjesës së parë ishte Tomori i cili kaloi në avantazh kuqezinjtë dhe 10 minuta pas fillimit të pjesës së dytë, Brahim Diaz realizoi një supergol.

Bardhezinjtë nuk arritën dot të reagonin siç duhet, me tentativat e tyre që nuk ishin të rrezikshme për portën e Tatarushanut. Kështu kuqezinjtë i bashkohen momentalisht në vendin e parë Napolit dhe Atalantës, ndërsa Juventusi qëndron në vendin e 8-ë. Ja notat e ndeshjes sipas Milannews.

Tatarusanu 6: në thelb joaktiv, përveç goditjes me kokë të Milik në qendër. Ai jep disa emocione me topin në këmbët e tij, por më pas edhe ai shkrihet dhe shkon në autopilot si ekipi kur tregon se mund ta menaxhoje.

Kalulu 7: shpëtimi përfundimtar mbi Kean është i bujshëm dhe vulos një performancë të madhe nga Pierino, i cili vendos Kosticin në xhep dhe gjithashtu ndihmon në fazën proaktive.

Gabbia 7: futet me kokë e cliruar në fushë, duke harruar Fiorentina-Milanin e sezonit të kaluar dhe bën një lojë shumë të mirë pikërisht te Vlahovic, por edhe te Milik kur polaku ndryshon pozicion. Një përgjigje e mirë edhe per ata qe e kritikojne!

Tomori 7.5: iu desh Fikayos ky gol! Një gol që e çliron atë nga një barrë provash jo fort te mira dhe të nivelit te vitit të kaluar. Kundër Juventusit, që luajti me dyshen Milik-Vlahovic, ai kthehet në ato standarde. Goli, në fund të pjesës së parë, e drejton lojën në pisten kuqezi.

Theo Hernandez 7: rikthehet kapiten dhe bën një lojë shumë të kujdesshme në fazën e mbrojtjes, gjithmonë i rrezikshëm kur del nga blloqet dhe synon gjysmë fushen e kundërshtarit. Nje gabim sot ose dicka siperfaqesore: Rebic ne zone ne pritje dhe ai godet vete!

Bennacer 7.5: Ndeshje hapësinore e Ismaelit, që e bën ekipin të rrotullohet si të dojë. Luaj në ngushticë, driblime, drejtim i qartë dhe prerës. Ai asgjëson Locatellin dhe gjithmonë ikën nga dy mesfushoret e Juventusit. Një lojtar i mrekullueshëm (që nga minuta 83 Vranckx pa note).

Tonali 7: nëse Bennacer është llamba që ndez San Siro, ai është gjeneratori i mesfushës. Ai dominon në mes për ritmin dhe cilësinë, përveç ngarkesës së zakonshme emocionale që tërheq zvarrë San Siron me lojën e parë mbrojtëse të ndeshjes: vjedhja e topit dhe rinisja e topit dhe vrap prej gjashtëdhjetë metrash.

Brahim Diaz 8: themelet e San Siros u drodhën rrezikshëm në momentin që prekja e tij e topit perfundoi në portë. Një gol fantastik, i cili asgjëson Juventusin dhe tregon se cilësia e tij mund dhe duhet të jetë e dobishme për këtë ekip. U tregon të gjithëve fanellën me emrin dhe numrin e tij, si përgjigje edhe këtu ndaj disa kritikave të tepërta kundër tij. (nga 64′ De Ketelaere 6: ai hyn në krahët e entuziazmit në vend të atij që e ka ulur në stol. Të paktën tre lojëra cilësore dhe vëmendje e rëndësishme në mbrojtje).

Pobega 6.5: Lëvizja e Piolit shpërblehet në fund. Tommaso e gjen veten në pozicionin startues kundër Juventusit në pozicionin që Juric i kishte qepur në Torino vitin e kaluar dhe në fazën e rikuperimit ai sigurisht që është i dobishëm. (nga 59′ Krunic 6: bën të njëjtën punë si Pobega, duke dëshmuar se lëvizja e Piolit është e drejtë edhe me të).

Leao 7.5: Cuadrado dhe Danilo morën Aulin, Oki, Moment dhe çdo ilaç tjetër kundër dhimbjes së kokës. Nuk e kapin kurrë, godet dy shtylla dhe edhe në fazën e mbrojtjes është intensiv dhe i etur për të treguar se po përmirësohet edhe në atë aspekt. (nga 1983 Origi pa note)

Giroud 6: punë e errët per ekipin dhe dyluftime me Bonucci dhe Bremer që kur e humbasin hapen rrezikshëm. Ai nuk merr aq shumë topa për të luajtur, por sigurisht që ishte i dobishëm. (nga 64′ Rebic 6: hyn mirë, me dëshirë për të lënduar Juventusin, por fillimisht Theo dhe më pas Origi nuk i japin topin për portën e zbrazur).

Pioli 7.5: merr përgjigjen që do nga skuadra dhe dominon Allegrin. Skuadra zotëron fushën, lojën dhe manovrën. Nuk kalon kurrë në vuajtje, përveç në raste fiziologjike që mund t’i jepen kundërshtarit. Por edhe atëherë, soliditeti total mbizotëron. Përgatitje e shkëlqyer e garës me zgjedhjet e Pobega dhe Brahim Diaz që japin rezultatet e shpresuara.