“Nuk e shoh kaq shqetësuese situatën e Milanit sa e bëni” Zambrotta analizon!

Gianluca Zambrotta ka dhënë një intervistë të gjatë për Tuttosport, duke folur edhe për Milanin, qe do te perballet ndaj Juventusit, pikerisht nje tjeter skuader ku ish-mbrojtesi ka luajtur dhe fituar.

“Mbaj ende mend Scudetton e fituar në vitin 2011, e cila është e parafundit në historinë e Milanit. Dhe pastaj mendoj për Superkupën e fituar në Kinë, në Pekin, kundër Interit. Këto ishin trofete më të rëndësishme në 4 vitet e kuqezinjve”.

MILANI – “Milani në Serie A nuk është zhgënjyes: ata nuk janë në krye të tabelës, në rregull, janë me mbrapa se Napoli dhe Atalanta, por mjafton një hap i gabuar nga ata që janë përpara dhe rikuperohen. Përveç periudhës së fundit në Ligën e Kampionëve, e pashë mirë në fillim të sezonit, duke marrë parasysh edhe faktin se ai duhej dhe duhet të përballej me dëmtime të ndryshme”.

“Ibra do të jetë i rëndësishëm në dhomat e zhveshjes: për sa kohë që ka një mentalitet fitues, ai gjithmonë dhe vetëm mund të bëjë mirë për një ekip. Atëherë është e qartë dhe ai e di se nuk është më i ri dhe duhet të menaxhojë veten, të pajtohet me trajnerin për ndeshjet më funksionale për të dhe ekipin.

Ai gjithmonë kërkon shumë nga shokët e tij të skuadrës dhe brenda një grupi të ri si kuqezinjtë, ai mund të jetë themelor për rritjen e atyre që duhet të përmirësohen vit pas viti. Zlatan duhen mbajtur gjithmone aty dhe kete e dine dhe te Milani”.

Zambrotta ka folur me pas edhe per Theo Hernandez qe mungoi ndaj Chelsea-t dhe Empolit por duhet te kthehet ndaj Juventusit: “Është ai që bën diferencën dhe ishte më në formë nga te gjithe, por sapo është rikuperuar nga një dëmtim dhe te shohim se si kthehet”.