“Nuk jam aspak i kënaqur, nuk duhet të humbësh kështu!” Pioli i hidhëruar. Pastaj tregon arsyen pse hoqi Calabria dhe thur elozhe për De Ketealere

Milani u mund në San Siro ndaj Napolit. Rezultati përfundimtar 1-2 lë shumë hidhërim për kuqezinjtë, se për mënyrën se si luajtën do të kishin merituar të paktën një barazim. Fatale disa gabime të vetme.

Stefano Pioli foli kështu për DAZN në fund të ndeshjes: “Nuk jam absolutisht i kënaqur, as lojtarët. Kur një ekip luan kaq mirë, nuk mund të humbasë. Ne shënuam vetëm një gol.

Ka zhgënjim, nuk duhej të humbnim, por edhe futbolli është ky dhe do të duhet të mësojmë të jemi më konkretë dhe të vendosur. E bëmë paraqitjen taktikisht dhe teknikisht. Humbëm sepse nuk vendosëm cilësinë dhe vendosmërinë që na duhej në të dy fushat.

Ne luajtëm më mirë se Napoli. Ne ishim të vetmit të pamposhtur në top pesë kampionatet dhe na vjen keq që humbasim pas një paraqitje të tillë”. Trajneri vazhdon analizën e tij si më poshtë: “Në situatën e golit të Simeones ne çuam shumë lojtarë për të sulmuar njeriun që zotëronte topin, pastaj nuk e mbushëm mirë zonën.

Napoli kishte vetëm atë mundësi, është e vështirë t’i atribuohet diçka fazës së mbrojtjes. Të shënosh një gol të vetëm është pak me atë që kemi krijuar. Pranuam pak, por duhet të punojmë sepse po pesojme shumë gola. Nuk ishim të qartë për golin e dytë”.

Pioli shpjegon zëvendësimet: “Kjaer u hoq sepse u ndëshkua me karton të verdhë, kisha frikë e vertete. Calabria e hoqa sepse kishte lodhje muskulore, përndryshe nuk do ta kisha zëvendësuar. Më duhej ta hiqja për shkak të një dëmtimi muskulor”.

Trajneri i kuqezinjve mbron Sergino Destin, i cili mori drejtimin nga Kalabria shkaktoi penalltinë e avantazhit të Napolit: “Dest është një lojtar i shkëlqyer dhe Kvara është gjithashtu. Edhe Calabria do të kishte pasur vështirësi, ai bëri një pjesë të parë të shkëlqyer. Fatkeqësisht, na u desh të bënim ndryshimin”.

Së fundi ai u shpreh për performancën e Charles De Ketelaere: “Ai bëri paraqitjen më të mirë të sezonit, është vazhdimisht në rritje dhe duhet t’i jepet kohë. Më pëlqeu sonte, jam i kënaqur me veçoritë e tij. Jam i sigurt se do të jetë më vendimtar në fazën e sulmit dhe do të shënojë gola”.